viagra
Головна сторінка Про Проект Партнери Інтернет-ресурси Контакти Карта сайту Зв`язки з громадськістю
English
USAID Проект розвитку ринків капіталу
Новини

Новини

Бібліотека

Регулювання і нагляд за ринками капіталу
(інституційний розвиток)

Інфраструктура ринків капіталу

Реформування нормативно-правової бази у сфері ринків капіталу

Пенсійна реформа

Розвиток фінансових інструментів
 
Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів (ЕСКРІН)
http://eds.ssmsc.gov.ua
Pilot Project on Implementation of ESCRIN
Hotline On Pension Reform Issues "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"
з питань
пенсійної реформи
0-800-500-392
Новини

Жовтень 11, 2010

Аудиторів навчають користуватись системою розкриття інформації ЕСКРІН

35 аудиторів стали учасниками спеціального навчання з питань розкриття інформації в системі ЕСКРІН, яке було організовано Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку за підтримки Проекту USAID «Розвиток ринків капіталу». Проведення тренінгу для аудиторів набуло актуальності після вступу в дію рішення ДКЦПФР «Про затвердження Положення про розкриття інформації емітентами акцій та облігацій підприємств, які знаходяться у лістингу організатора торгівлі, та Порядку заповнення форм розкриття інформації та змін до них емітентами акцій та облігацій підприємств, які знаходяться у лістингу організатора торгівлі». Згідно з цим рішенням з 1 січня 2011 емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення акцій або облігацій підприємств, і такі акції або облігації включені до лістингу організатора торгівлі, зобов'язані розкривати інформацію про компанію через систему ЕСКРІН (http://eds.ssmsc.qov.ua.). У свою чергу, аудитори стають активними учасниками в системі розкриття інформації, оскільки інше рішення Державної комісії з цінних паперів № 1528 від 19.12.2006 (Про затвердження Положення щодо підготовки аудиторських висновків, які подаються до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при розкритті інформації емітентами та професійними учасниками фондового ринку) визначає, що річна звітність компаній, цінні папери яких котуються на біржах, повинна бути підтверджена аудиторським висновком у вигляді електронного документа, скріпленим електронним цифровим підписом.

«Протягом тренінгу учасники навчання вивчали усі необхідні процедури, які необхідно виконати аудитору для того, щоб отримати ключі електронного цифрового(ЕЦП) підпису, створити електронний документ аудиторського висновку та правильно засвідчити його ЕЦП», - каже Юлія Вітка, Старший юрист Проекту «Розвиток ринків капіталів». Частину тренінгу було присвячено юридичним аспектам нових правил гри для публічних компаній, а частину — технологічним питанням. Тетяна Котухова, Начальник відділу IT департаменту Проекту USAID «Розвиток ринків капіталу», у своєму виступі детально пояснила, яким чином аудиторам отримувати ключі електронного цифрового підпису в акредитованому центрі сертифікації ключів, та як працює програма ЕСКРІН.

Окрім того, учасників семінару дуже цікавило питання: які компанії будуть зобов’язані подавати звітність згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності. «У системі ЕСКРІН публічні акціонерні товариства, які знаходяться в лістингу бірж, повинні подавати звітність і згідно з національними стандартами, і згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності», - каже Юлія Вітка. Вона пояснила, що в системі ЕСКРІН вимога подавати звітність у відповідності з МСФЗ торкнеться тільки тих емітентів, які відповідають двом умовам: є публічними (тобто привели свою діяльність у відповідність до Закону «Про акціонерні товариства»), та включені до лістингу (адже ЕСКРІН поширюється на лістингові компанії).

В ході навчання у аудиторів виникли питання, пов’язані з підготовкою звітності материнською компанією, що є частиною групи компаній. «Якщо емітент є материнською компанією, тобто пов'язаний з іншими компаніями відносинами економічної чи організаційної залежності, ЕСКРІН вимагає розкриття інформації щодо всієї групи суб’єктів господарювання, тобто консолідований звіт», - зазначила Юлія Вітка. Окремий блок семінару було присвячено питанням правозастосування з боку Комісії з цінних паперів щодо правопорушень під час розкриття інформації емітентами. Світлана Логінова, головний спеціаліст відділу звітності емітентів ДКЦПФР, детально розповіла про фінансові санкції, які будуть накладатись на емітентів у разі невиконання норм чинного законодавства щодо розкриття інформації в ЕСКРІН. Ст. 11 Закону «Про державне регулювання ринку цінних паперів» дає можливість накладати фінансові санкції. Окрім того, законодавством передбачено адміністративну відповідальність посадових осіб підприємства у разі порушення правил звітності.

Тренінг для аудиторів – третій етап навчання учасників ринку основам користування системою ЕСКРІН. На першому етапі навчання пройшли емітенти, на другому – представники територіальних управлінь Держкомісії з цінних паперів.

Електронна система комплексного розкриття інформації (ЕСКРІН) була розроблена за підтримки Проекту «Розвиток ринків капіталу», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), та у співпраці з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України (ДКЦПФР). 15 липня 2010 року систему ЕСКРІН було урочисто передано Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Жовтень 8, 2010

Прозорість українських банків: USAID презентує результати дослідження разом з Standard & Poor’s

Проект USAID «Розвиток ринків капіталу», рейтингове агентство Standard & Poor’s та компанія «Агентство фінансових ініціатив» провели презентацію результатів щорічного дослідження розкриття інформації найбільшими банками України. На презентації у готелі «Хайятт Рідженсі» були присутні банкіри, українські урядовці та журналісти. «У 2010 році індекс прозорості 30 найбільших банків України знизився на 6.1 відсоткових пункти порівняно до індексу 2009 року», - відзначив банківський експерт Олексій Куценко, коментуючи результати дослідження на цій презентації. Цього року сукупний індекс відкритості 30 найбільших банків України склав 42,7%, що менше половини від рівня, на який сподіваються іноземні інвестори. Як видно з цього дослідження, ряд українських банків ще більше відстали від міжнародних стандартів розкриття інформації та інформаційної прозорості. За підтримки Проекту USAID «Розвиток ринків капіталу» у спільному дослідженні S&P та «Агентства фінансових ініціатив» проаналізовано показники 30 найбільших банків України за чистою вартістю активів.

Серед тих 28 банків, які включалися до дослідження як у 2009, так і в 2010 році, лише вісім покращили свій індекс прозорості, у той час як 20 банків знизили цей показник. Зокрема, погіршилася якість розкриття інформації у річних звітах. «З цих 30 банків лише 10 оприлюднили свої річні звіти, що є продовженням негативного тренду, який почався ще 2008 року», - підкреслив Олексій Куценко. Відповідаючи на запитання з залу, він пояснив це зниження рівня інформаційної прозорості тим, що наразі банківський сектор України є менш цікавим для іноземних інвесторів, ніж раніше. «Коли українські банки відчували інтерес до себе з боку іноземних інвесторів [до фінансової кризи], вони докладали активних зусиль для більшої відкритості», - додав Куценко.

Також виступаючи на цій презентації, Директора Служби рейтингів корпоративного управління Standard & Poor’s Світлана Бородіна висловила впевненість, що «при наявності належної мотивації ці банки можуть покращити свої показники, оскільки вони вже мають потрібний досвід».

Член Комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) Олег Мозговий підкреслив, що «розкриття інформації має бути включено» у загальну стратегію, щоб сприяти подальшому розвиткові українських ринків.

Виступаючи на презентації, Віктор Стеценко, Старший радник з питань ринків капіталу Проекту USAID «Розвиток ринків капіталу», повідомив про закінчення розробки та успішне впровадження спеціалістами ДКЦПФР, за допомоги цього Проекту USAID, Електронної системи комплексного розкриття інформації (ЕСКРІН), нової електронної системи розкриття інформації емітентами цінних паперів, які знаходяться у лістингу організатора торгівлі.

Жовтень 5, 2010

Міжнародний день вчителя: фінансова освіта з питань пенсійного забезпечення для київських університетів

Святкуючи Міжнародний день вчителя, роз’яснюючи важливість освіти, Проекти USAID «Розвиток фінансового сектору» та «Розвиток ринків капіталу» продовжують програму підвищення рівня фінансової грамотності населення, розповсюджуючи примірники «Тлумачного словника з інвестування пенсійних коштів», розробленого спеціалістами Проектів, серед київських студентів та викладачів. Сім молодих жінок та чоловіків в кепках з надписом «Знання – ваше багатство» роздали 4500 примірників цього словника в деяких найбільших вищих учбових закладах Києва.

Одноденна кампанія проводилася в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, Києво-Могилянській академії, Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Університеті торгівлі та економіки, Політехнічному Інституті та в Київському національному економічному університету імені Вадима Гетьмана. Розповсюдження словника здійснювалося за допомогою газети «Сегодня», однієї з найбільших щоденних українських газет.

«Тлумачний словник з інвестування пенсійних коштів» призначається для молодшого покоління, оскільки саме молоді люди віком до 35 років будуть основними користувачами змін до пенсійної системи, зокрема, запланованого запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи (вона також має назву 2-й Рівень). За 2-м Рівнем пенсійні внески працівників йтимуть не тільки до солідарної пенсійної системи, як це відбувається сьогодні, але й до накопичувального фонду, де вони будуть інвестуватися у фінансові інструменти для накопичення капіталу та прибутку на довгострокову перспективу і будуть виплачуватися у вигляді ануїтетів, коли працівник вийде на пенсію.

В кампанії «Знову за парти», проведеній на початку вересня, «Тлумачний словник з інвестування пенсійних коштів» розповсюджувався в регіональних університетах по всій Україні.

Жовтень 1, 2010

Підприємства навчають розкривати інформацію за світовими стандартами

1 жовтня Державна комісія з цінних паперів та фондовому ринку за підтримки Проекту USAID «Розвиток ринків капіталу» розпочала проведення серії навчальних тренінгів для представників підприємств, акції чи облігації яких знаходяться в лістнигу бірж. Необхідність проведення спеціального навчання викликана новими правилами звітності для публічних компаній, які ДКЦПФР втілює в життя. Справа в тому, що 19 серпня 2010 року Міністерством юстиції було зареєстровано Положення про розкриття інформації емітентами акцій та облігацій підприємств, які знаходяться у лістингу організатора торгівлі, та Порядок заповнення форм розкриття інформації та змін до них емітентами акцій та облігацій підприємств, які знаходяться у лістингу організатора торгівлі . Згідно з цим документом з 1 січня 2011 емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення акцій або облігацій підприємств, і такі акції або облігації включені до лістингу організатора торгівлі, зобов'язані розкривати інформацію про компанію через систему ЕСКРІН ( http://eds.ssmsc.gov.ua ).

Електронна система комплексного розкриття інформації (ЕСКРІН) була розроблена за підтримки Проекту «Розвиток ринків капіталу», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), та у співпраці з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України (ДКЦПФР). 15 липня 2010 року систему ЕСКРІН було урочисто передано Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку. Після прийняття нового регулятивного акта (Рішення ДКЦПФР N 981 від 22 червня 2010 року) щодо розкриття інформації у системі ЕСКРІН у емітентів виникла потреба в детальному та глибокому вивченні методології розкриття інформації через ЕСКРІН.

Тренінг, на який було запрошено 60 емітентів, було присвячено тому, щоб навчити представників компаній практичним навикам підготовки та розкриття звітів в ЕСКРІН. Представників компаній навчали всім необхідним крокам, які необхідно зробити для практичного виконання рішення Комісії з цінних паперів N 981: від отримання ключа електронного цифрового підпису до створення та подання електронної звітності. Олена Табала, директор департаменту моніторингу фондового ринку, та Юлія Вітка, старший юрист Проекту «Розвиток ринків капіталу», дуже детально пояснили юридичні аспекти нового рішення Комісії: на кого розповсюджується нове рішення, які строки та порядок розкриття інформації, та які типи звітів мають формувати емітенти, тощо. Керівник групи розробників ЕСКРІН, Тетяна Котухова (керівник IT департаменту Проекту «Розвиток ринків капіталу») детально пояснила технічні особливості, пов’язані з роботою із програмним забезпеченням та користуванням електронним цифровим підписом. Лекції на семінарі проводили як представники Проекту «Розвиток ринку капіталів», які є розробниками системи, так і представники Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, які безпосередньо будуть контролювати виконання рішення.

Передбачається, що користування системою ЕСКРІН буде безкоштовним для інвесторів. «Розкриття інформації за допомогою системи ЕСКРІН - це не просто новий обов’язок підприємств, який впроваджує Комісія, це найкраща світова практика ведення бізнесу, адже ЕСКРІН допомагає підприємствам ефективно залучати капітал», - заявив на тренінгу член Комісії з цінних паперів та фондового ринку Микола Бурмака.

«Запровадивши ЕСКРІН, Державна комісія з цінних паперів зробила ще один крок до покращення прозорості українського фондового ринку та підвищення капіталізації українських емітентів», - каже Роберт Бонд, Керівник Проекту USAID «Розвиток ринків капіталу». Проект USAID «Розвиток ринків капіталу» і надалі надаватиме допомогу Державній комісії з цінних паперів навчати користувачів новій системі розкриття інформації – в жовтні буде проведено тренінги для представників територіальних відділень ДКЦПФР та аудиторів.

Вересень 27, 2010

Експерти Проекту представили нові вимоги до розкриття інформації емітентами цінних паперів

З 23 по 26 вересня в м. Алушта, Крим, фондова біржа ПФТС традиційно провела щорічний Міжнародний форум учасників ринку капіталу, генеральним спонсором якого виступив Проект USAID «Розвиток ринків капіталу». У форумі взяли участь близько двохсот професійних учасників українського фондового ринку, представники регуляторів фінансового сектору та професійних об’єднань, а також міжнародні експерти.

Головними темами для обговорення на форумі стали перспективи розвитку обов’язкового накопичувального рівня пенсійної системи та його вплив на фондовий ринок, проблеми та перспективи саморегулювання та депозитарної системи, посилення позицій інститутів спільного інвестування, вплив приватизаційних процесів на фондовий ринок та проблеми дематеріалізації (переведення акцій в бездокументарну форму). В ході пленарних та секційних засідань учасники розглядали питання розвитку ринку боргових інструментів та питання інтернет-трейдінгу на біржовому ринку.

Представники ММВБ, які є головними акціонерами фондової біржі ПФТС, поділилися з учасниками форуму досвідом розвитку біржових ринків в Росії та розповіли про найближчі плани біржі. Голова ДКЦПФР Дмитро Тевелєв, на виступ якого очікували всі учасники форуму, презентував концептуальні положення Програми розвитку фондового ринку України на 2011-2015 роки. «Як регулятор ринку Комісія має взяти за курс дієву комплексну програму реформування фондового ринку та виведення його на конкурентноспроможні позиції», -сказав він. Пан Тевелєв зазначив, що одними з головних завдань реформування фондового ринку є запровадження пруденційного нагляду, реалізація закону про акціонерні товариства, створення центрального депозитарію, розвиток системи саморегулювання, покращення системи моніторінгу та розкриття інформації, а також перехід на бездокументарний електрониий документообіг та використання електронного цифрового підпису. Пан Тевелєв зазначив, що «розвиток фондового ринку має рухатися в напрямку залучення та перерозподілу інвестиційних ресурсів», а не лише спекулятивним шляхом. Але на жаль, на сьогодні інвестор дуже слабо залучений та проінформований про цей процес. Тому основними завданнями є зміна підходів до інформування інвесторів та захист прав інвесторів. Пан Тевелєв також озвучив ідею популяризації фондового ринку, створення інформаційно-освітньої програми, налагодження якісної комунікації з засобами масової інформації та учасниками ринку.

Старший юрист Проекту з питань ринків капіталу Юлія Вітка та Керівник відділу інформаційних технологій Проекту Тетяна Котухова виступили з презентацією про нові вимоги до розкриття інформації емітентами цінних паперів. Згідно з новим Положенням про розкриття інформації емітентами акцій та облігацій підприємств, які знаходяться у лістингу організатора торгівлі, затвердженим рішенням ДКЦПФР №981 від 22.06.2010 р., усі лістингові компанії, які здійснили емісію акцій чи облігацій підприємств, починаючи з 1 січня 2011 року, зобов’язані розкривати інформацію через Електронну систему комплексного розкриття інформації (ЕСКРІН). Систему ЕСКРІН було розроблено за підтримки Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" спільно з Державною Комісією з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР). ЕСКРІН розроблена з урахуванням міжнародних стандартів та найкращої міжнародної практики розкриття інформації. ЕСКРІН відповідає вимогам подання та розкриття інформації, які передбачені двома базовими законами України: "Про цінні папери та фондовий ринок" та "Про акціонерні товариства". Також система втілює в життя Указ Президента України від 20.10.2005 року, №1497/2005, "Про першочергові завдання щодо впровадження новітніх інформаційних технологій", який передбачає впровадження державними органами електронного документообігу, включаючи електронний цифровий підпис.

Експерти Проекту проінформували, що найближчим часом Комісія за підтримки Проекту проведе низку навчальних семінарів, щоб ознайомити емітентів та аудиторів з вимогами нової системи розкриття інформації, типами та структурою звітів, а також програмним забезпеченням системи ЕСКРІН.

Вересень 17, 2010

Знову за парти: Кампанія з підвищення обізнаності про пенсійне забезпечення в регіональних університетах

Проекти USAID «Розвиток ринків капіталу» (CMP) та «Розвиток фінансового сектору» (FINREP) провели кампанію з підвищення фінансової грамотності серед студентів впродовж перших двох тижнів вересня. Вони розповсюдили 13 тисяч примірників «Тлумачного словника з інвестування пенсійних коштів» в найбільших університетах 25-ти регіонів України. В «Тлумачному словнику з інвестування пенсійних коштів» описані основи запланованої пенсійної реформи та пояснюються ключові поняття з інвестування пенсійних внесків на фінансових ринках. Проект USAID CMP розповсюдив 6250 копій словника у 58 містах завдяки допомозі 17 місцевих студентів, які навчаються у двадцяти вищих навчальних закладах Дніпропетровська, Одеси, Сімферополя, Львова та Донецька. Щоб охопити якомога більшу аудиторію, ще 6750 примірників надійшли до бібліотек 270 українських інститутів та університетів. У розповсюдженні словника нам допомагав навчально-методичний центр «Консорціум з удосконалення менеджмент-освіти в Україні».

«Тлумачний словник з інвестування пенсійних коштів» спрямований на молоде покоління українців, оскільки саме люди віком до 35 років в першу чергу стануть учасниками змін у пенсійній системі, зокрема, запланованого запровадження загальнообов’язкової накопичувальної системи – Рівня ІІ. На Рівні ІІ пенсійні внески працівників будуть спрямовуватися не прямо до солідарного пенсійного фонду, як зараз, але й до накопичувального фонду, з якого вони інвестуватимуться у фінансові інструменти з метою накопичення капіталу та прибутку в довгостроковій перспективі, і які згодом будуть виплачуватися у вигляді ануїтетів працівникам, коли ті вийдуть на пенсію.

Вересень 17, 2010

Крим: Проекти USAID «Розвиток ринків капіталу» та «Розвиток фінансового сектору» сприяють підвищенню фінансової грамотності та обізнаності про пенсійну реформу

Студенти чотирьох університетів та інститутів у Ялті, Сімферополі та Севастополі отримали «Тлумачний словник з інвестування пенсійних коштів», де пояснюються ключові поняття стосовно інвестування пенсійних коштів на фінансових ринках. Кримська кампанія є частиною загальної програми «Знову за парти», що проводиться проектами USAID «Розвиток ринків капіталу» та «Розвиток фінансового сектору», з метою підвищення обізнаності щодо питань пенсійного забезпечення. В рамках програми тлумачні словники розповсюджуються у 58 містах України.

Словник отримали кілька бібліотек та безпосередньо студенти кримської філії Європейського Університету в Сімферополі та Таврійського національного університету ім. Вернадського. До бібліотек Севастопольського національного університету атомної енергії та промисловості, Університету економіки та менеджменту та ялтинського Університету менеджменту теж надійшли примірники словника. Кампанія з розповсюдження була організована за допомоги навчально-методичного центру «Консорціум з удосконалення менеджмент-освіти в Україні». За словами Вероніки Шидловської, яка розповсюджувала словник серед студентів свого вузу в Сімферополі, багато з них мали питання щодо особистої фінансової освіти. Деякі професори обговорювали буклет на парах. «Студенти визнавали, що самі несуть відповідальність за свій добробут – не лише коли працюють, але й у майбутньому», - сказала Світлана Солдатова, професор з економіки Таврійського національного університету в Сімферополі. «Тлумачний словник з інвестування пенсійних коштів» спрямований на молоде покоління українців, оскільки саме люди віком до 35 років в першу чергу стануть учасниками змін у пенсійній системі, зокрема, запланованого впровадження загальнообов’язкової системи пенсійного забезпечення – Рівня ІІ - до 2012 року. На Рівні ІІ пенсійні внески працівників будуть спрямовуватися не прямо до солідарного пенсійного фонду, як зараз, але й до накопичувального фонду, з якого вони інвестуватимуться у фінансові інструменти з метою накопичення капіталу та прибутку в довгостроковій перспективі, і які згодом будуть виплачуватися у вигляді ануїтетів працівникам, коли ті вийдуть на пенсію.

Вересень 16, 2010

На круглому столі за участю високопосадовців було обговорено подальші кроки з впровадження пенсійної реформи

«Нам необхідно почати рухатись вперед [що стосується пенсійної реформи], або це шлях в нікуди», - зауважив Віце-прем’єр-міністр України Сергій Тігіпко на парламентському круглому столі, який був присвячений ключовим аспектам запровадження пенсійної реформи в Україні. Його слова відбивали відчуття невідкладності, якою був пронизаний весь круглий стіл, що проводився при Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності. Народні депутати, представники профільних міністерств, регуляторів, представники ринків капіталу та пенсійного забезпечення, а також міжнародні організації та провідні експерти обговорили строки та основні компоненти запровадження обов’язкової накопичувальної системи (або Рівня II), щоб завершити створення функціональної багаторівневої пенсійної системи в Україні. Те, що на круглому столі були доповідачі з різноманітним досвідом та кваліфікацією, говорить про те, що провадиться всебічний аналіз різних складових, які можуть мати вплив на запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи та який ще широкий спектр змін необхідно здійснити, щоб запропонувати українцям ефективну та стабільну трьохрівневу пенсійну систему.

Програма економічних реформ на 2010 – 2014 роки передбачає запровадження обов’язкової накопичувальної системи до кінця 2012 року. Але для того, щоб уряд зміг виконати це у передбачений термін, необхідно ще здійснити ряд заходів на законодавчому та адміністративному рівнях, і сьогоднішній круглий стіл почав привертати увагу до законодавчих змін, які необхідно зробити. Сергій Тігіпко сказав, що успішна пенсійна реформа означає запровадження низки заходів, у тому числі, створення мотивації для людей, щоб вони довше працювали, а також «виведення заробітних плат із тіні».

Заступник міністра праці та соціальної політики Володимир Матвійчук повідомив, «що ще необхідно зробити». Він сказав, що необхідно легалізувати заробітні плати, а особливо припинити практику виплати «заробітних плат у конвертах» [з метою ухиляння від сплати внесків на соціальне страхування]. Матвійчук також сказав, що запровадження Рівня II непотрібно змішувати з існуванням недержавних пенсійних фондів, які представляють Рівень III. Уряд повинен уважно поглянути на попередні результати роботи недержавних пенсійних фондів до сьогоднішнього дня, щоб визначити, коли їм можна довірити працювати з внесками Рівня II, - сказав він. Що стосується управління пенсійними активами, Матвійчук наголосив, що тут пріоритетом повинний залишатись добробут учасників та важливість регулювання рівня адміністративних видатків, які можуть вираховувати пенсійні фонди для оплати послуг суб’єктів, що обслуговують їх.

Він також пообіцяв, що його Міністерство «протягом 10 днів» матиме готовий проект пропозицій для Комітету Верховної Ради з питань фінансів і банківської діяльності щодо внесення змін у Проект закону про запровадження Рівня II з можливістю його прийняття до кінця цього року.

Валерій Сушкевич, Голова Комітету Верховної Ради з питань пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, сказав, що певні аспекти запровадження Рівня II поки що отримали недостатньо уваги, і їм потрібно приділяти більше уваги, наприклад, таким питанням як готовність внутрішніх фінансових інструментів поглинути 3,6 мільярдів гривень активів другого рівня, здійснення точної актуарної оцінки потреб та можливостей пенсійного забезпечення, а також потреби збільшення рівня заробітних плат як абсолютної передумови покращення пенсій. «Із чого ми збираємось сплачувати ці внески до Рівня II?», - задав він риторичне запитання, натякаючи на низькі заробітні плати в Україні.

Як дала зрозуміти у своїй презентації Лідія Ткаченко, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, з урахуванням демографічних прогнозів пенсійній системі необхідно знайти альтернативу існуючій солідарній системі. Вона пояснила, що населення України буде продовжувати старіти протягом наступних десятиріч. Не тільки коефіцієнт народжуваності буде постійно залишатись низьким (1,52 на сьогодні і прогнозоване підвищення до 1,69 у 2050 році), а і очікується зростання тривалості життя при народженні з 75,2 для жінок та 65,2 для чоловіків на сьогоднішній день до 80 та 72,7 у 2050 році відповідно.

Доповідачі конференції також розповіли про можливі перешкоди запровадженню Рівня II, які здебільшого стосуються управління та питань регулювання. Заступник Міністра економіки Ірина Крючкова висловила свою стурбованість щодо ефективності управління пенсійними активами другого рівня.

Грег МакТаггарт, старший міжнародний радник з питань пенсійної реформи Проекту USAID «Розвиток ринків капіталу», розповів, що можна очікувати від Рівня II, побудувавши свою презентацію у вигляді перевірки на реальних даних сьогодення. Він підкреслив, що, хоча запровадження Рівня II і є шляхом до вирішення складної ситуації, що склалась у солідарній системі під впливом демографічних проблем «ми повинні бути реалістами щодо того, скільки коштів люди будуть отримувати із Рівня II». Пан МакТаггарт додав, що остаточний розмір пенсій буде залежати від розміру інвестиційного доходу, а також від рівня адміністративних видатків, що будуть нараховуватись за управління активами, їх зберігання та адміністрування.

Олександр Коцюба з Департаменту питань пенсійного страхування Науково-дослідного інституту праці та зайнятості при Міністерстві праці та соціальної політики України та НАНУ стурбовано зауважив про ризик високого рівня інфляції, що може знівелювати інвестиційний дохід на активи.

Борис Зайчук, Голова Пенсійного фонду України, висловив стурбованість з приводу фінансування солідарної системи, якщо певна частина існуючих внесків буде спрямована до Рівня II.

Представники ринку заперечували проти того, що фінансові ринки країни не готові поглинути кошти Рівня II, проте зауважили, що з нетерпінням чекають на розвиток ринку державних цінних паперів.

Обов’язковий накопичувальний компонент реформованої пенсійної системи означає, що внески українських працівників будуть спрямовуватись не лише до солідарної системи (на виплату пенсій нинішнім пенсіонерам), але й до обов’язкової накопичувальної системи та інвестуватимуться приватним сектором у ринки капіталу з метою здійснення накопичень протягом певного періоду на власному «особистому рахунку» учасника. Після виходу на пенсію кошти з індивідуального рахунку перетворяться на регулярні щомісячні виплати людям, які стануть пенсіонерами на той час, і відтак отримуватимуть дві пенсії: зароблену в солідарній системі та накопичену в загальнообов’язковій накопичувальній системі. Згідно з законопроектом 2007 року, прийнятого у першому читанні, загальнообов’язкова накопичувальна система торкнеться лише молодших учасників державної системи пенсійного страхування. Ймовірно, його учасниками стануть люди, яким на момент запровадження Рівня ІІ ще не виповниться 35 років. Зрештою до 7% від зарплатні спрямовуватимуться до загальнообов’язкової накопичувальної пенсійної системи.

Сергій Тігіпко підкреслив важливість міжнародного досвіду у питаннях, які стосуються пенсійної реформи. Він також сказав, що необхідно створити невеличку робочу групу для напрацювання документів, необхідних для подальшого здійснення пенсійної реформи, зокрема, щодо запровадження Рівня ІІ.

Матеріали Круглого столу

Липень 23, 2010

Завершення передачі електронної системи комплексного розкриття інформації (ЕСКРІН) Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку

У п’ятницю, 23-го липня, Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" (надалі – Проект) і Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) завершили передачу ДКЦПФР права власності на систему ЕСКРІН. Акт приймання і передачі системи ЕСКРІН підписали член ДКЦПФР Микола Бурмака, менеджер програм фінансового сектору Наталія Бережна (USAID) та керівник Проекту Енн Уоллес.

Підписання акту приймання і передачі цієї системи став заключним етапом підписання усіх необхідних документів, згідно яких ДКЦПФР стала законним власником системи ЕСКРІН. Трохи раніше цього ж місяця відбулася презентація системи ЕСКРІН учасникам фондового ринку. Презентацію відвідав Віце-прем’єр України Сергій Тігіпко. В офіційній церемонії підписання Договору про передачу системи ЕСКРІН Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку взяли участь Надзвичайний і Повноважний посол США в Україні Джон Теффт і директор місії USAID в Україні, Білорусії і Молдові Джаніна Ярузельскі.

Протягом наступних місяців, згідно нового положення ДКЦПФР "Про розкриття інформації емітентами акцій та облігацій, що знаходяться в лістингу організаторів торгівлі цінними паперами", усі лістингові компанії-емітенти пайових і боргових цінних паперів зобов’язані подавати квартальну і річну звітність через електронну систему розкриття інформації. Система ЕСКРІН привнесе на фондовий ринок Україні небувалий раніше рівень фінансової підзвітності та корпоративної відповідальності емітентів. Крім цього, ця система дозволить значно посилити спроможність ДКЦПФР забезпечити пруденційне і ефективне регулювання фондового ринку в Україні.

Липень 22, 2010

Результати опитування показали низький рівень поінформованості українців про пенсійну реформу

22 липня 2010 року були оприлюднені результати опитування населення України про ставлення до пенсійного забезпечення та пенсійної реформи під час презентації, яка пройшла в Києві в "Президент-Готелі". Результати опитування викликали великий інтерес, більше ніж 100 учасників взяли участь у презентації, включаючи представників Кабінету Міністрів України, комітетів Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, центральних органів виконавчої влади, регуляторних органів, наукових установ, міжнародних організацій, а також професійних учасників фондового ринку, соціальних партнерів та представників ЗМІ.

Дослідження було проведено у червні 2010 року на замовлення Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" та Проекту USAID "Розвиток фінансового сектору". Cеред поставлених запитань найважливішими були такі питання, як пенсійний вік та забезпечення майбутньої пенсії, знання та думка населення про пенсійну реформу, особливості здійснення заощаджень, фінансова освіченість українців та рівень довіри до державних та приватних фінансових установ.

Дослідження було основане на відповідях, отриманих від 2007 громадян України віком від 18 років, що мешкають в усіх областях країни та у місті Києві. Індивідуальні інтерв’ю тривалістю 30 хвилин були проведені з 1104 жінками та 903 чоловіками, які надали відповіді на запитання щодо їх ставлення до питань пенсійного забезпечення та пенсійного віку. Серед усього населення України найбільше була представлена вікова група від 18 до 36 років, яка буде цільовою аудиторією Рівня II пенсійної реформи. Погляди та ставлення саме цієї групи представляли особливий інтерес для Проектів USAID "Розвиток ринків капіталу" та "Розвиток фінансового сектору". Польову роботу виконала українська компанія GfK Ukraine, яка спеціалізується на опитуваннях та вивченні громадської думки.

Звертаючись до учасників презентації з короткою промовою, Директор офісу економічного зростання USAID Майкл Мартін зауважив, що USAID приємно зробити внесок в обговорення пенсійної реформи шляхом надання підтримки загальнонаціональному опитуванню з пенсійних питань. "Думка поінформованої громадськості допомагає сформувати програму розвитку дій та визначити "мистецтво можливого" для урядовців, перед якими стоять складні виклики, такі як пенсійна реформа", - сказав пан Мартін.

Результати дослідження презентувала Старший юрист Проекту з пенсійних питань Наталія Горюк. Опитування показало, що рівень громадської освіченості про пенсійну реформу, яка здійснюється з 2004 року, є дуже низьким. Серед тих респондентів, хто згадав про якісь зміни, найбільше було тих, хто згадав про зміни у розмірі пенсійних виплат. Для порівняння тільки 2% респондентів спонтанно згадали про структурні реформи Рівня II та Рівня III, а інші 2% пригадали можливості недержавного пенсійного забезпечення, коли їх запитали про зміни, які відбулися в пенсійній системі, починаючи з 2004 р.

Опитування також виявило, що більшість українців (70%) не вірять, що матимуть достатній дохід для фінансування своїх "золотих років" після виходу на пенсію. Вони також вважають, що забезпечення гідного життя після виходу на пенсію є спільним завданням уряду та кожного громадянина (трохи більше 50%), хоча все одно більшість респондентів (75% ) у майбутньому планують покладатися на державну пенсію.

Згідно з результатами, переважна більшість населення не підтримує підвищення пенсійного віку (86%), і мало респондентів підтримують ідею щодо встановлення обмежень пенсійних виплат. Це стосується респондентів усіх вікових груп та рівнів освіти. Єдиним винятком є беззаперечна підтримка пропозиції щодо відміни спеціальних пенсій для державних службовців високого рангу, суддів, депутатів Верховної Ради України та деяких інших осіб.

Окремий блок дослідження було присвячено питанням фінансової грамотності населення та виявленню рівня довіри людей до різних фінансових інститутів та інструментів. Рівень довіри до більшості фінансових інститутів залишається досить низьким. Українці більше довіряють державним фінансовим установам, ніж приватним. Фінансова установа, якій найбільше довіряють українці – це Пенсійний фонд України, на другому місці – державні банки

Дослідження показало, що рівень обізнаності населення щодо пенсійної реформи залишається критично низьким та потребує від Уряду значних зусиль у проведені ефективної інформаційно-роз’яснювальної кампанії. "Ми повинні сприйняти цей документ (про результати опитування), не як критику, а як висловлення стурбованості населення. Потрібно взяти дослідження, проаналізувати всі відповіді і використати їх для розробки плану інформаційної роботи – того, що має зараз бути зроблено", - каже Старший міжнародний радник з питань пенсійної реформи Проекту USAID Грег МакТаггарт. На його думку, результати цього дослідження надають Уряду інформацію, яка допоможе у проведенні ефективної пенсійної реформі.

Матеріали презентації


 

 

 

 

 

 

 

Липень 16, 2010

Регіональні журналісти проходять навчання з нової електронної системи розкриття інформації ЕСКРІН

16 журналістів з регіонів України взяли участь у трьохгодинному семінарі з питань нової електронної системи комплексного розкриття інформації (ЕСКРІН). Систему ЕСКРІН було розроблено за підтримки Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" спільно з Державною Комісією з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР). У наступні місяці для емітентів акцій та облігацій підприємств, які знаходяться у лістингу кожного з організаторів торгівлі в Україні, буде введена вимога подавати щоквартальну та річну звітність за допомогою нової системи розкриття інформації. Хоча система ЕСКРІН призначена для того, щоб надати інвесторам більш якісну інформацію, журналісти можуть також користуватися системою ЕСКРІН для висвітлення фінансових питань, особливо тих, що стосуються акціонерних компаній відкритого типу.

Семінар відкрив член ДКЦПФР Микола Бурмака, який пояснив важливість надання інформації всім зацікавленим особам на справедливій та рівній основі. Юрист Проекту з питань ринків капіталу Юлія Вітка пояснила, про цілі та правові основи функціонування системи, а старший спеціаліст з аналітики та звітності компаній Проекту Олена Руденко провела короткий майстер-клас з того, як користуватися системою ЕСКРІН ( http://eds.ssmsc.gov.ua ) та шукати інформацію в різних облікових документах компаній.

Систему ЕСКРІН було представлено ринку 15 липня в присутності Віце-прем’єр-міністра України Сергія Тігіпка та Посла США в Україні Джона Ф. Теффта під час офіціальної церемонії передачі системи ЕСКРІН від USAID до ДКЦПФР. На церемонію були запрошені журналісти з регіонів України, а наступного дня для продовження ознайомлення з новою системою розкриття інформації вони взяли участь у семінарі, де було представлено головні особливості цієї системи, а також було проведено практичний тренінг з використання цієї системи. ЕСКРІН відповідає вимогам подання та розкриття інформації, які передбачені двома базовими законами України: "Про цінні папери та фондовий ринок" та "Про акціонерні товариства". Також система втілює в життя Указ Президента України від 20.10.2005 року, №1497/2005, "Про першочергові завдання щодо впровадження новітніх інформаційних технологій", який передбачає впровадження державними органами електронного документообігу, включаючи електронний цифровий підпис.

Компанії, які знаходять у лістингу організатора торгівлі, використовуватимуть ЕСКРІН для складання звітності в електронному вигляді та накладення на неї електронного цифрового підпису. Працює ЕСКРІН таким чином: компанія надсилає свою звітність на сервер ЕСКРІН через Інтернет. Потім звітність автоматично оприлюднюється в режимі реального часу на веб-сайті ЕСКРІН і стає доступною одночасно для регулятора, інвесторів та інших учасників ринку.

Система ЕСКРІН розміщується у відкритому доступі на веб-сайті ДКЦПФР: http://eds.ssmsc.gov.ua .

Липень 15, 2010

Церемонія передачі системи розкриття інформації ЕСКРІН
Віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко: "ЕСКРІН забезпечить прозорість інвестиційного процесу"

Нова система електронного розкриття інформації для емітентів цінних паперів, які знаходяться у лістингу організатора торгівлі – Електронна система комплексного розкриття інформації (ЕСКРІН) – була представлена під час урочистого заходу, який відбувся в готелі Hyatt Regency Kyiv за участю Віце-прем'єр-міністра України Сергія Тігіпка, Надзвичайного і Повноважного Посла США в Україні Джона Ф. Теффта, Директора Місії USAID Джаніни Ярузельскі, Голови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) Дмитра Тевелєва, Члена ДКЦПФР Миколи Бурмаки та Керівника Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Енн Уоллес.

У своєму виступі Сергій Тігіпко відзначив важливу роль системи ЕСКРІН у розвитку української економіки. "Залучення капіталу є дуже важливим фактором для економічного зростання України. Нова система [розкриття інформації] відіграє у цьому процесі вагому роль, оскільки буде забезпечувати прозорість процесів внутрішнього і зовнішнього інвестування", - зазначив він. Розробка системи ЕСКРІН відбувалась за підтримки Проекту "Розвиток ринків капіталу", що фінансується Агенцією США з міжнародного розвитку (USAID), у співпраці з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку України.

Кульмінацією заходу стала церемонія підписання угоди про перехід системи від USAID до ДКЦПФР. Ця церемонія відбувалася за участю Посла США Джона Теффта, Голови ДКЦПФР Дмитра Тевелєва та Директора Місії USAID Джаніни Ярузельскі у присутності офіційних осіб та провідних учасників українського ринку капіталу, включаючи Заступника міністра фінансів Тетяну Єфименко, Першого заступника міністра економіки Анатолія Максюту, народних депутатів Ігоря Прасолова та Владислава Лук'янов, Члена Ради НБУ Романа Шпека, керівників українських фондових бірж, а також представників ЗМІ.

Посол США Джон Теффт під час свого виступу зазначив, що, впроваджуючи нову систему розкриття інформації, "Україна робить важливий крок на шляху до підвищення прозорості та відкритості своїх фінансових ринків". ЕСКРІН, за його словами, – це "система, яка відкрито надає інформацію про господарську та фінансову діяльність компаній, які знаходяться у лістингу організатора торгівлі, усім зацікавленим сторонам на безоплатній основі та у режимі реального часу", що є дійсно життєво необхідним для цілісності ринків капіталу України. Він також додав, що система ЕСКРІН допоможе створити сприятливе середовище для бізнесу та інвестицій, що є головним фактором для майбутнього економіки цієї країни.

Голова ДКЦПФР Дмитро Тевелєв, зі свого боку, наголосив, що за допомогою системи ЕСКРІН Україна продемонструвала "свою прихильність до міжнародних стандартів звітності". Керівник Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Енн Уоллес підкреслила, що "ЕСКРІН сприяє збільшенню обсягів та підвищенню якості інформації. А якісніша інформація сприяє зміцненню та стабільності ринків. Інформація спричиняє появу довіри, а довіра, у свою чергу, спричиняє зростання".

Церемонія підписання угоди та презентація системи ЕСКРІН завершились урочистим фуршетом. У наступні місяці для емітентів акцій та облігацій підприємств, які знаходяться у лістингу кожного з організаторів торгівлі в Україні, буде введена вимога подавати щоквартальну та річну звітність за допомогою нової системи розкриття інформації. З цією метою ДКЦПФР готує відповідний нормативно-правовий акт. Система ЕСКРІН, можливо, буде впроваджена вже "1 жовтня", сказав журналістам Член ДКЦПФР Микола Бурмака під час прес-брифінгу після завершення церемонії.

Ця подія була широко висвітлена близько 40 друкованими та мовленнєвими ЗМІ, включаючи 18 регіональних видань.

ЕСКРІН відповідає вимогам подання та розкриття інформації, які передбачені двома базовими законами України: "Про цінні папери та фондовий ринок" та "Про акціонерні товариства". Також система втілює в життя Указ Президента України від 20.10.2005 року, №1497/2005, "Про першочергові завдання щодо впровадження новітніх інформаційних технологій", який передбачає впровадження державними органами електронного документообігу, включаючи електронний цифровий підпис.

Компанії, які знаходять у лістингу організатора торгівлі, використовуватимуть ЕСКРІН для складання звітності в електронному вигляді та накладення на неї електронного цифрового підпису. Працює ЕСКРІН таким чином: компанія надсилає свою звітність на сервер ЕСКРІН через Інтернет. Потім звітність автоматично оприлюднюється в режимі реального часу на веб-сайті ЕСКРІН і стає доступною одночасно для регулятора, інвесторів та інших учасників ринку.

Доступ до веб-сайту системи ЕСКРІН буде відкритим для всіх та буде абсолютно безоплатним.

ЕСКРІН була створена після проведення комплексного аналізу систем розкриття інформації, які використовуються регуляторами ринку цінних паперів у США, Європейському Союзі, Канаді та Росії. Для забезпечення регулярного та впорядкованого надходження інформації на ринок капіталу більшість регуляторів у світі вимагають подавати інформацію в електронному вигляді. Хоча для цього використовуються різні системи, подання звітності в електронному вигляді сприяє кращому інформуванню інвесторів, ключовому елементу динамічного ринку капіталів.

Після початкової стадії, коли група фахівців з розкриття інформації та програмістів розробили операційну систему, у 2007 році ЕСКРІН було розпочато як пілотну програму. У співпраці з ДКЦПФР працівники юридичного та економічного відділів Проекту "Розвиток ринків капіталу" розробили та провели інформаційно-освітню кампанію, в ході якої в 11 містах України відбулись презентації системи ЕСКРІН. Спочатку бажання розкривати інформацію в системі ЕСКРІН висловили 12 емітентів, потім їх кількість зросла до 27. Ці емітенти представляють широкий спектр галузей економіки України, включаючи банківську сферу, промисловість та енергетику.


 

 

 

 

 

 

 

 

Система ЕСКРІН вже показала свою доцільність під час цієї пілотної фази. Як свідчення, пілотні компанії системи постійно входять у десятку найкращих за результатами досліджень інформаційної прозорості провідних українських банків, які щороку проводяться міжнародною рейтинговою агенцією Standard&Poor’s та Агентством фінансових ініціатив (АФІ). Аналітик АФІ Олексій Куценко відзначив у 2008 році, що система ЕСКРІН мала "позитивний вплив на оцінку міжнародними експертами рівня прозорості емітентів".

Система ЕСКРІН розміщується у відкритому доступі на веб-сайті ДКЦПФР: http://eds.ssmsc.gov.ua .

Червень 15, 2010

Місія регулятора не тільки регулювати ринок, а й будувати його разом з учасниками ринку

10-14 червня 2010 року проект USAID CMP виступив співорганізатором конференції "Професійне управління активами", яка відбулася в місті Ялта (Крим). Найбільший в країні форум управляючих активами зібрав більше 150 учасників фінансового ринку, представників Уряду, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державної комісії з питань регулювання ринків фінансових послуг, Міністерства юстиції України, Міністерства праці та соціальної політики України, саморегулівних організацій .

Дмитро Тевелєв, Голова ДКЦПФР на форумі вперше презентував перед учасниками конференції проект "Стратегії розвитку фондового ринку України" . "Місія регулятора не тільки регулювати ринок, але й будувати ринок разом із учасниками ринку", — сказав пан Тевелєв, презентуючи програму. Нова Стратегія розвитку фондового ринку передбачає проведення дуже швидких та ефективних заходів, направлених на захист прав інвесторів. По-перше, буде зроблено кроки щодо покращення системи розкриття інформації самими учасниками ринку. "Ми хочемо мінімізувати паперову звітність та дублювання звітності",— заявив пан Тевелєв. По-друге, довіру населення до ринку цінних паперів має підняти прийняття окремого спеціального закону "Про фонд гарантування інвестицій", який вже розроблено Державною Комісією з цінних паперів та фондового ринку. По-третє, регулятором планується суттєво покращити надійність та ефективність облікової системи. Як було повідомлено на конференції, в Комісії з цінних паперів вже проведені спеціальні засідання з двома депозитаріями (ВДЦП та Національний депозитарій) щодо негайного вирішення усіх конфліктів та встановлення кореспондентських відносин між депозитаріями. Наступного тижня в Кабінеті міністрів пройде окреме засідання з питання створення Центрального депозитарію. "Права власності – одне з найважливіших питань для інвесторів. Не можна затягувати з цим питанням", — каже Тевелєв.

Одним з найцікавіших компонентів оприлюдненого проекту Стратегії, стане проведення Комісією з цінних паперів спеціальних заходів щодо підвищення фінансової грамотності населення. Пан Тевелєв заявив про намір зробити щось на зразок "агітаційного поїзда", який буде займатися роз’яснювальною роботою серед населення в регіонах. Учасники конференції поділилися першим досвідом проведення регіональних навчальних тренінгів для споживачів фінансових послуг. Ганна Плєшакова, заступник директора "Південного фондового магазину" розповіла про проведення спеціальних тренінгів для школярів та їх батьків у Миколаєві. Компанією "Південний фондовий магазин" розроблені спеціальні програми для різних аудиторій. На тренінгах навчають мистецтву управління сімейними фінансами, розповідають як працюють різні фінансові інструмент, тощо.

Дуже цікавим стало блоком конференції стало обговорення проекту Податкового кодексу та його наслідків для фондового ринку. Анатолій Федоренко, Віце-президент компанії "Кінто" розповів про заплановані зміни в оподаткуванні всіх основних гравців фондового ринку (від інвесторів-фізичних осіб до інститутів спільного інвестування). Дві найбільші в Україні фондові біржі (ПФТС та "Українська біржа") представили учасникам свої проекти щодо запуску нових інструментів. "Українська біржа" представила проект торгівлі строковими інструментами та проаналізувала російський досвід впровадження торгівлі похідними на біржі . В свою чергу ПФТС вперше оприлюднила свої наміри щодо запуску торгівлі так званими "стресовими" активами. "IFC, яка володіє трьома дочірніми банками в Україні, зацікавлена розвивати разом з ПФТС систему торгівлі так званими токсичними активами", - заявив на форумі Ігор Селецький. На ПФТС планується розпочати торгівлю паями венчурних фондів, які будуть купляти стресові активу у банків.

Окрема секція на форумі була присвячена роботі українських підприємств в рамках нового закону "Про акціонерні товариства". Для виконання норм закону у емітентів виникає дуже велика кількість технологічних та юридичних проблем. Думки учасників конференції щодо цієї проблеми розділились. Одні учасники пропонували змінити терміни запуску нових "правил гри" для підприємств, які запроваджені законом про акціонерні товариства. Інші - впевнені, що емітенти мають просто виконати закон в строк, не зважаючи на те, що це не просто. Сергій Бірюк, член Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомив учасників заходу про те, що в Комісії вже розроблено поправки до закону "Про акціонерні товариства", які роблять виконання вимог закону більш простішим.

Матеріали конференції та презентації

Травень 14, 2010

Оголошення про прийом заявок на проведення опитування з пенсійних питань: результати конкурсу

Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" розглянув тендерні пропозиції шістьох провідних українських компаній та установ у сфері соціальних досліджень, які змагались за отримання контракту на проведення опитування українських домогосподарств з метою визначення рівня їхньої обізнаності про пенсійну реформу. Була зроблена оцінка тендерних пропозицій відповідно до якості послуг, що пропонуються (50%), продемонстрованої здатності надати послуги відповідно до узгодженого графіку виконання робіт (30%) та конкурентоспроможності наведеної у заявці вартості послуг (20%). Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" має задоволення оголосити, що тендерна пропозиція компанії GfK Ukraine виявилась найбільш привабливою.

Ми дякуємо всім учасникам за те, що виявили зацікавленість та взяли участь у конкурсі.

Квітень 30, 2010

Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" підготував тлумачний словник з інвестування пенсійних коштів

Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" упорядкував "Тлумачний словник з інвестування пенсійних коштів" в рамках своєї місії щодо надання допомоги партнерам, які працюють у фінансовому секторі, у напрямку забезпечення ефективного інформування та обізнаності населення щодо стратегій управління власними коштами та створення пенсійних заощаджень.

Україна знаходиться на шляху впровадження багаторівневої пенсійної системи, в якій буде здійснюватись довгострокове інвестування пенсійних коштів з метою забезпечення альтернативних існуючій солідарній пенсійній системі джерел пенсійного доходу. Тимчасово відкинувши свою звичайну функцію технічних радників, консультанти Проекту з пенсійних питань та питань ринків капіталу, дотримуючись принципу "краще менше, але краще", звернулись до звичайних молодих українців з простими та короткими роз’ясненнями та визначеннями основних інвестиційних термінів.

Тлумачний словник, наприклад, дає визначення "акцій" та "облігацій", а також пояснює важливість принципу розкриття інформації для забезпечення основи функціонування надійного ринка капіталу. Публікуючи цей тлумачний словник, Проект керувався метою зробити "жаргон", прийнятий в інвестиційних колах, менш жахливим для нефахівців, ніж він здається з першого погляду. Тлумачний словник розрахований здебільшого на молодих людей, оскільки вони складають перше покоління українців, яким запропоновано альтернативу створення довгострокових заощаджень для своєї пенсії, яка буде через 30-40 років. Саме пам’ятаючи про них, Проект за допомогою декількох жартівливих ілюстрацій про пенсійне інвестування сподівається перетворити нудну тему словника на більш доступну.

Протягом наступних місяців тлумачний словник буде розповсюджено у Києві та основних регіональних центрах України. Тут можна знайти версію для завантаження/друку ( англійською та українською мовами). Якщо Ви бажаєте безкоштовно замовити паперову версію тлумачного словника для вашої установи, будь ласка, надсилайте ваші замовлення за електронною адресою: office@capitalmarkets.kiev.ua у Відділ зв’язків з громадськістю.

Чи є Ви учасником недержавного пенсійного фонду? Чи знаєте Ви чисту вартість одиниці пенсійних внесків Вашого фонду? Якщо ні, заглянуть у "Тлумачний словник з інвестування пенсійних коштів".

Квітень 29, 2010

Конференція для урядовців: пенсійна реформа вимагає активних дій

"Ми всі – учасники пенсійної системи, і перед нами стоїть спільне завдання: захищати права застрахованих і страхувальників" , – сказав Міністр праці та соціальної політики України Василь Надрага у вступному слові на конференції "Пенсійна реформа в Україні: що робити з обов’язковою накопичувальною пенсійною системою", яка пройшла в готелі "Русь" у центрі Києва 28-29 квітня 2010 року.

Організована спільними зусиллями Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" і Міністерства праці та соціальної політики України, дводенна конференція мала на меті насамперед поінформувати посадовців, відповідальних за прийняття рішень, про стратегічні кроки, які мають передувати запровадженню обов’язкової накопичувальної пенсійної системи в Україні. Конференція зібрала понад 200 провідних українських спеціалістів з низки установ, задіяних у сфері пенсійного забезпечення: посадовців урядових установ, членів Парламенту, спеціалістів Пенсійного фонду України, членів комісій та спеціалістів з регуляторів, представників пенсійних фондів та ринків капіталу, а також представників спеціалізованих ЗМІ з усієї України. Концепцію події підкреслювала виставка фотографій українців з різних сфер життя, віку і професій українського фотографа Ігоря Гайдая. Виставка підкреслила, що пенсійна реформа – це не просто фінансова відповідальність уряду, а й майбутнє українських громадян.

Було надзвичайно приємно бачити серед доповідачів конференції визначних експертів з усього світу: професора Уппсальського університету Едварда Палмера зі Швеції, Провідного наукового співробітника Інституту економіки перехідного періоду Росії Людмилу Сичову, колишнього Керівника Установи соціального страхування Польщі (ZUS) Александру Вікторов, колишнього Віце-президента Наглядового органу пенсійних фондів Угорщини Тібора Парніцкі, Старшого експерта Проекту ЄС-Китай "Реформа соціального забезпечення" Л’ю Сіву з Китаю, Голову правління Центрального накопичувального страхового фонду Сінгапуру Л’ю Хенг Сана, Експерта з інформаційно-освітньої роботи з громадськістю США Джоан Адамс, Старшого міжнародного радника з питань пенсійної реформи Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Грега МакТаггарта, Радника з соціальних питань USAID у Вірменії Володимира Яценка, колишнього Старшого радника з юридичних питань Світового Банку Річарда Саймондса, колишнього Виконавчого віце-президента і генерального юрисконсульта "Ferris, Baker, Watts, Inc." Теодора Урбана (США). Завдяки їх участі конференція була максимально ефективною, а учасники мали чудову можливість поспілкуватися і налагодити контакти між собою.

Запровадження обов’язкової накопичувальної системи означає, що велика частина коштів, що забезпечить майбутній пенсійний дохід українців, буде інвестуватися в українські ринки капіталу з метою отримання інвестдоходу в довгостроковій перспективі. Диверсифікуючи джерела пенсійних заощаджень українців, держава зможе ефективніше вирішити нагальну проблему належного забезпечення їх майбутнього.

Багато учасників підкреслили необхідність поспішити із запровадженням … накопичувального страхування.

Директор Місії USAID Джаніна Ярузельскі наголосила на важливості конференції на фоні поточних пріоритетів України. "Пенсійна реформа не лише життєво важлива для подолання економічних труднощів, але й критично необхідна для забезпечення соціального захисту українських громадян" , – зазначила пані Ярузельскі. "Солідарна система, яка зараз функціонує в Україні, є однією з основних причин бюджетної кризи в країні" , – сказала вона. І справді витрати на пенсійне забезпечення сягають близько 16% ВВП, що є найвищим показником у цілому світі і вдвічі більше за середній показник у Європі.

У промовах багатьох українських виступаючих теж звучали нотки поспіху. Василь Волга, Голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, відзначив, що настав "час діяти", і економічна криза в Україні ще ясніше показала необхідність змін. Пан Волга також наголосив на потребі ефективного регулювання недержавних пенсійних фондів. Олександр Клименко, Голова підкомітету з питань небанківських фінансових інститутів Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності, згадав про відсутність згоди щодо подальших дій. Сергій Українець, Заступник голови Федерації профспілок України, говорив про те, що спочатку потрібно стабілізувати солідарну систему, а вже потім впроваджувати Рівень ІІ. За словами Л’ю Хенг Сана, Голови правління Центрального накопичувального страхового фонду Сінгапуру, важливо чекати на належні умови, але ідеальних умов все одно не дочекатися.

У перший день конференції міжнародні експерти з Росії, Швеції, Польщі, Угорщини, Сінгапуру і Китаю поділилися практичним досвідом побудови Рівня ІІ у своїх країнах. Виступаючі з Росії та Швеції пояснили складнощі у побудові змішаної системи, де в адмініструванні коштів залучені і державні, і приватні фонди. Александра Вікторов, колишній Керівник Установи соціального страхування Польщі, наприклад, визнала, що польський Рівень ІІ був би значно якісніший, якби його краще підготували. Вона сказала, що "добре продумана система адміністрування, а не обіцянки "золотих гір" – це ключові складові успішної реформи" . Л’ю Хенг Сан описав оптимізацію видатків та ефективність автоматизованої системи Рівня ІІ, який в Сінгапурі є централізованим і не передбачає участі приватних фондів.


 


 


 


 


 


 


 


Впродовж другого і останнього дня конференції обговорювалися питання, що стосуються безпосередньо України. Один із найбільш важливих аспектів – захист внесків учасників; інший – забезпечення виконання своїх фідуціарних обов’язків радою фонду або, іншими словами, забезпечення того, що члени ради діють в найкращих інтересах учасників фонду.

Міжнародні експерти детально охопили питання адміністративних видатків і того, як висока винагорода за послуги може зменшувати майбутні заощадження. В Угорщині, наприклад, адміністративні видатки коливаються від 1,6% до понад 2,8%, залежно від фонду. Тібор Парніцкі, колишній Віце-президент Наглядового органу пенсійних фондів Угорщини, відзначив, що адміністративні видатки скоротилися з моменту запровадження системи. В Сінгапурі вони складають 0,7%, що є одиним із найнижчих показників у світі.

Крім того, учасники конференції звернули увагу на необхідність донесення інформації до населення. 28 квітня міжнародні експерти відповідали на запитання журналістів з 26 регіонів України. Пізніше того ж дня Міністр праці та соціальної політики Василь Надрага та Голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг в Україні Василь Волга провели брифінг для представників електронних і друкованих ЗМІ, який здобув широкий розголос у пресі. Загалом, обширно і детально конференцію висвітлили українське щоденне видання "День" та провідні Інтернет-сайти.

Матеріали конференції можна знайти тут.
Фото-галерея

Березень 23, 2010

Профспілки стають активними учасниками пенсійної реформи

Представники проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" взяли участь у навчальному семінарі "Роль недержавного пенсійного забезпечення у соціальному захисті громадян". Захід було організовано спільними зусиллями Федерації профспілок України, Мінпраці та Держфінпослуг. Метою семінару була популяризація пенсійної реформи. Потреба в проведенні спеціального навчального заходу, орієнтованого саме на профспілкових лідерів, виникла не випадково. Профспілки все більше цікавляться недержавним пенсійним забезпеченням працівників, а окремі галузеві профспілки вже навіть стали співзасновниками недержавних пенсійних фондів. Профспілкові лідери відіграють все більшу роль у створенні та підтримці III рівня пенсійної системи (недержавних пенсійних фондів). Де-факто деякі профспілки вже перетворилися в "пропагандистів" системи недержавного пенсійного забезпечення. Роз’яснення звичайному співробітнику підприємства про механізм роботи недержавних пенсійних фондів – це один з елементів підвищення фінансової грамотності населення, і саме тому проект USAID "Розвиток ринків капіталу" підтримує подібні заходи. Проблема полягає в тому, що не всі регіональні профспілкові діячі досить чітко уявляють, як саме працює система недержавного пенсійного забезпечення в Україні. Недержавні пенсійні фонди - ще досить нові інституції для України. Саме тому, виникла потреба в серії освітніх семінарів для членських організацій Федерації профспілок України.

На семінарі обговорювались правила роботи та функціонування недержавних пенсійних фондів на українському ринку, державне регулювання та нагляд. Також велика частина семінару була присвячена правилам оподаткування учасників пенсійних схем та міжнародному досвіду формування управлінських органів в НПФ.

Валентина Кудін , керівник відділу загальнообов’язкого та добровільного накопичувального пенсійного забезпечення Міністерства праці та соціальної політики, дуже детально розповіла про правове регулювання діяльності НПФ, пояснила, як на практиці створюються та працюють недержавні пенсійні фонди. Також вона роз’яснила роль інфраструктурних інституцій, які обслуговують пенсійні схеми - адміністратора, управляючої компанії та зберігача. Вона підкреслила, що створення НПФ є добровільним для підприємств, а участь у пенсійному накопиченні є добровільним для людей. "Ніхто не може змусити підприємство створити НПФ, або ніхто не може змусити співробітника стати його учасником", - заявила вона на форумі. На її думку у роботодавців, перш за все, має бути економічна зацікавленість у здійсненні пенсійних внесків на користь своїх працівників. Олександр Ткач , представник компанії з управліннями активами "ПIOГЛОБАЛ" розповів про правила оподаткування учасників НПФ та про податкові переваги компаній, які погодились фінансувати майбутню пенсію своїх співробітників. На його думку, головна податкова мотивація для підприємств дуже чітко виписана в законодавстві: відрахування підприємств до недержавних пенсійних фондів відносяться на валові витрати у визначених законом межах, що дозволяє знизити базу оподаткування. Але Анатолій Михайленко , президент Української федерації профспілкових організацій-профспілки працівників спільник підприємств зазначив, що, на його думку, ще залишається велика проблема в оподаткуванні фізичних осіб-користувачів послуг НПФ. Інша проблема, яка обговорювалась на семінарі – як на практиці профспілки можуть брати участь у пенсійних схемах. Модель, при якій профком робить платежі до недержавного пенсійного фонду, виявилась не дуже ефективною. По-перше, профспілки не можуть користуватись податковими пільгами, які надано самим підприємствам. По-друге, декілька галузевих профспілок зітнулись з іншою проблемою: внесок, перерахований профкомом на пенсійний рахунок працівника, трактувався податковою інспекцією як дохід фізичної особи, а відповідно мав би негайно оподатковуватись за ставкою 15%. Грег МакТаггарт , міжнародний експерт Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" в своїй доповіді зробив акцент на ролі Ради недержавного пенсійного фонду. "Мало хто звертає увагу на те, що згідно частини 3 статті 7 Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" кошти в недержавному пенсійному фонді належать учасникам. Незважаючи на це, учасники корпоративних фондів можуть бути взагалі не представлені в Раді НПФ", - сказав Грег МакТаггарт . Він розповів про дослідження компанії MERСER, яка вивчала найкращу світову практику пенсійних систем. При цьому MERСER проаналізувала і досвід формування системи управління в пенсійних фондах за кордоном. Виявилось, що одним із факторів, який покращує ефективність роботи пенсійного фонду є саме присутність представників від працівників в Радах фонду. Він навів приклади декількох ефективних (на думку MERСER) моделей формування Ради фонду. Наприклад, в пенсійному фонді ATP (Данія), Рада представників складається з 31 чоловіка -– 15 представників від роботодавців, 15 представників від працівників та Голови. В Нідерландському пенсійному фонді ABP соціальні партнери, які представлені роботодавцями та працівниками, контролюють фонди. В Австралії всі пенсійні фонди, які мають більше 5 учасників, повинні мати Раду довірчих керуючих. Ця Рада складається з однакової кількості представників роботодавців та працівників. Професійна пенсійна схема, створена шведським фондом SAF-LO, створена після підписання колективної угоди між Шведською конфедерацією роботодавців (SAF) та Шведською конфедерацією профспілок (LO). Дослідження MERСER каже, що участь працівників (або профспілок як їх представників) в Радах є однією із причин підвищення ефективності управління пенсійними фондами. Віктор Логвіновський , заступник департаменту регулювання та нагляду за фінансовими установами Держфінпослуг, розповів наскільки важливо пенсійним фондам вчасно розкривати інформацію перед учасниками. Він зупинився на питанні прозорості діяльності пенсійних фондів. "В майбутньому ми плануємо створити спеціальну інформаційну систему, яка дозволяє учасникам швидко отримувати інформацію. Контроль з боку учасників дуже важливий. Важливо розкривати інформацію на щоденній основі", - підкреслив він. Пан Логвіновський дуже детально розповів про побудовану систему державного нагляду на третьому рівні та про обмеження щодо інвестування, які мають виконувати управляючі активами НПФ.

Лютий 18, 2010

Експерти проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" взяли участь у харківській регіональній конференції "Втілення концепції пенсійної реформи в життя: погляди, проблеми та шляхи розвитку"

Форум було організовано Харківською обласною радою (постійною комісією з питань соціальної політики та захисту населення). Метою конференції було роз’яснення суті пенсійної реформи регіоні представникам регіону, та обговорення питань пенсійної реформи з зацікавленими сторонами. Продуктивна дискусія навколо Концепції подальшого проведення пенсійної реформи відбувалась як за участю місцевих органів влади, так і за участю профспілок та об’єднань організацій роботодавців і підприємців. Цікаві гарячі дебати допомогли учасникам конференції підготувати спеціальний документ – резолюцію, яка надає законодавцям та Уряду конкретні пропозиції та рекомендації стосовно питань пенсійної реформи.

На конференції обговорювались питання прискорення запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи - 2 рівня пенсійної системи в Україні, а також існуючі проблеми солідарної пенсійної системи.

Старший міжнародний експерт з питань пенсійної реформи Проекту USAID пан Грег МакТаггарт зробив розширену презентацію "Пенсійне забезпечення 2 рівня – соціальне страхування чи бізнес?" . Доповідь не тільки розкриває суть та необхідність запровадження пенсійного забезпечення 2 рівня, але й демонструє майбутні проблеми системи пенсійного забезпечення в Україні. Актуальне питання, яке підняв експерт на регіональній конференції – чи має на законодавчому рівні бути обмежена прибутковість будь-якої компанії, яка може забезпечувати функціонування 2 рівня пенсійних накопичень за рахунок учасників? Мова йде про винагороди компаніям з управління активами пенсійних фондів, винагороду адміністраторів пенсійних фондів та зберігачів, які можуть обслуговувати пенсійні накопичення 2 рівня. "Треба шукати баланс між інтересами майбутніх пенсіонерів та бізнесом, який надає послуги", - впевнений пан Грег МакТаггарт. Бізнес, звісно, буде проштовхувати закони, які не обмежують їхні прибутки, але учасники пенсійної системи – майбутні пенсіонери, на думку Грега МакТаггарта, мають бути на першому місці. Запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи – це насамперед питання соціального напрямку, а не врахування бізнесових інтересів.

Одним із ключових питань дискусії, було вибір моделі побудови 2 рівня пенсійної системи України. Валентина Кудін, начальник відділу загальнообов’язкого та добровільного накопичувального пенсійного забезпечення Міністерства праці та соціальної політики України, повідомила, що вже існує чотири варіанти змін до законопроекту щодо запровадження другого рівня пенсійної системи , який був прийнятий у першому читанні у 2007 році. "Згідно першого сценарію, створюється єдиний державний накопичувальний фонд та через 11 років особам дозволяється обирати недержавний пенсійний фонд для акумулювання обов’язкових страхових внесків другого рівня. Саме це пропонується у законопроекті. А за усіма іншими сценаріями — людина буде обирати недержавний пенсійний фонд одразу із запровадженням другого рівня",— сказала пані Кудін. Але чи будуть внесені зміни до моделі, прийнятої Верховною Радою у 2003 році, ще остаточно не вирішено. Саме тому, проект USAID "Розвиток ринків капіталу" планує провести в квітні міжнародну конференцію, де міжнародні експерти проаналізують досвід власних країн із запровадження другого рівня пенсійної системи. Ми сподіваємось, що державні органи отримають різноманітні рецепти успішної побудови пенсійної системи. Зокрема, 2 рівня пенсійної системи.

Значну увагу на конференції було приділено першому рівню системи пенсійного забезпечення - існуючій державній солідарній системі пенсійного страхування. На думку Володимира Максимчука, заступника керівника департаменту з питань соціального захисту Федерації профспілок України залишаються методологічні проблеми з зарахуванням пенсійного стажу та підвищенням пенсій. "Законодавство в цій галузі має бути прописане таким чином, щоб було більш зрозумілим, щоб не було різних подвійних трактовок", - впевнений він. В окремих випадках, люди, які працювали за однією спеціальністю та пропрацювали однаковий термін, можуть отримувати різну пенсію із-за того, що виходили на пенсію в різні роки. Новиною для учасників форуму виявилось те, що Міністерство праці вже опрацювало законопроект, який передбачає перехід до єдиних принципів призначення пенсії для тих категорій громадян, пенсійне забезпечення яких здійснюється за окремими законами (військові, державні службовці, прокурори, судді, тощо). "Те, що зараз регулюється багатьма законами буде регулюватися одним законом", -заявила Валентина Кудін.

Василь Григор’єв, виконавчий директор об’єднання організацій роботодавців Харківської області "Граніт", звернув увагу всіх присутніх на проблеми роботодавців з приводу відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій працівникам підприємств. Заборгованість із виплати заробітної плати виникає у зв’язку із обов’язком роботодавця відшкодовувати виплату дострокових пенсій пільговим категоріям працівників, у тому числі і за періоди роботи в колишньому СРСР. Він запропонував, щоб і надалі відшкодування витрат на виплату дострокових пенсій частково здійснювалось за рахунок державного бюджету.

Віктор Єлагін, професор кафедри соціальної та гуманітарної політики Харківського регіонального інституту державного управління вкотре підняв на конференції питання пенсійного віку. Він впевнений, що підвищення пенсійного віку в Україні неминуче. "Чому жінки ідуть на пенсію на 5 років раніше, а живуть більше?" - задав він риторичне запитання всім учасникам форуму. На думку Грега МакТаггарта "демографічні прогнози роблять поточну систему фінансово нестабільною. Якщо поступового підвищення пенсійного віку не буде, то ситуація з фінансуванням теперішніх пенсіонерів стане ще гірше". Таким чином необхідність якомога швидшого проведення ефективних пенсійних реформ стає очевидним пріоритетом соціальної політики держави.

Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" задоволений зусиллями Харківської обласної адміністрації та сподівається, що це буде прикладом для інших областей. Ми будемо в подальшому підтримувати заходи по обговоренню Концепції пенсійної реформи, адже публічне обговорення законопроекту та самої Концепції - це дуже важливий крок по вибору оптимальної моделі функціонування другого рівня та подальшого проведення пенсійної реформи в Україні.

Січень 12, 2010

Обговорення пенсійної реформи

Протягом останніх місяців економічної кризи, яка спонукає перш за все перейматися питаннями скорочення безробіття та стримування інфляції, може здатися, що проблема структурних реформ в Україні відійшла на задній план. Але фактично реформування державної пенсійної системи, як ніколи, залишається пріоритетом, якщо країна хоче досягти стабільного економічного зростання і добробуту своїх громадян. В той же час пенсійна реформа є комплексним процесом, який поєднує у собі розмаїття поглядів та пропозицій. Ось чому група спеціалістів з питань пенсійної реформи Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу", очолювана Грегом МакТаггартом, старшим міжнародним радником з питань пенсійної реформи, започатковує нову ініціативу, а саме: "Обговорення пенсійної реформи". Кожного місяця один із експертів Проекту буде пропонувати тему для обговорення як власний погляд на певний аспект пенсійної реформи, який буде відкритим для критики та аргументів "за" і "проти" з боку всіх зацікавлених осіб: молодих людей, теперішніх та майбутніх пенсіонерів, представників профспілок, державних службовців, адміністраторів пенсійних фондів... Коментарі будуть розміщуватися на сайті "Пенсійна реформа в Україні" ( www.pension.kiev.ua ) в інтерактивному режимі і будуть регулярно обновлятися.

Цю нову ініціативу започаткує обговорення питання пенсійного віку. Чому необхідно підвищувати пенсійний вік? Що він змінить? Яким є відповідний досвід в інших країнах?

Читайте аналіз "Підвищення пенсійного віку: що раніше, то краще" , зроблений Грегом МакТаггартом, та порівняльну таблицю щодо пенсійного віку в країнах Європи. Після цього приєднуйтесь до обговорення питання стосовно підвищення пенсійного віку та висловлюйте свої думки щодо пенсійної реформи, щоб був почутий Ваш голос стосовно того, якою має бути майбутня пенсійна система України.

Грудень 18, 2009

Експерт Проекту говорить про критерії захисту учасників другого рівня пенсійної системи

18 грудня 2009 року відбулося засідання круглого столу на тему "Накопичувальна пенсійна система – дієвий інструмент соціального захисту громадян. Зарубіжний досвід функціонування обов’язкової накопичувальної пенсійної системи", що проводилося Міністерством праці та соціальної політики України спільно з Українською асоціацією адміністраторів пенсійних фондів. У засіданні взяли участь фахівці законодавчої та виконавчої гілок влади, провідні науковці, представники роботодавців та профспілок, а також представники міжнародних організацій та засобів масової інформації. Експерти Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" також взяли участь у засіданні.

Це чергове засідання було проведене в рамках громадського обговорення прийнятої Урядом в жовтні цього року Концепції подальшого проведення пенсійної реформи. Перше засідання було проведене в Федерації роботодавців України і було присвячене питанням пільгового пенсійного забезпечення. Під час другого засідання, проведеного в Інституті демографії та соціальних досліджень НАН України, мова йшла про індексацію пенсій та подолання бідності серед пенсіонерів.

Відкриваючи засідання круглого столу, Заступник міністра праці та соціальної політики пані Олена Гаряча зазначила, що програмний документ Уряду щодо подальшого реформування пенсійної системи було опубліковано у засобах масової інформації, які представляють різні гілки влади, які вже відкрили рубрику з метою винесення цього питання для обговорення на широкий загал. "Сьогодні жодна думка щодо цього важливого документу не залишиться поза увагою", – зауважила пані Гаряча. "Ми не зможемо рухатись вперед без проведення соціального діалогу", – наголосила пані Гаряча. "Попереду ще багато питань, які ми маємо вирішити, але сьогодні вже треба переходити до моделювання другого рівня пенсійної системи", – сказала пані Гаряча, надаючи слово учасникам круглого столу.

Обговорюючи питання щодо впровадження та функціонування другого рівня пенсійної системи, з запропонованими моделями виступили віце-президент КУА "КІНТО" Анатолій Федоренко та директор ТОВ "Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів" Тетяна Сальникова. Питання використання міжнародного досвіду пенсійних реформ у юридичному полі України висвітлила пані Анна Нечай, заступник директора Науково-дослідного інституту фінансового права. Голова Ради УААПФ Андрій Бахмач виступив з доповіддю про державне регулювання та нагляд в накопичувальній системі пенсійного страхування, а завідувач сектору проблем тривалості життя та здоров’я населення Інституту демографії та соціальних досліджень Олена Палій зробила доповідь про перспективи старіння населення України.

Старший міжнародний експерт з питань пенсійної реформи Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" пан Грег МакТаггарт зосередив увагу присутніх на основних критеріях захисту учасників другого рівня, які мають бути в основі будь-якої моделі накопичувальної пенсійної системи. Одними з ключових критеріїв пан МакТаггарт визначив якісну законодавчу базу, яка має врегулювати питання участі у системі, права та обов’язки учасників та якісне регулювання, яке має забезпечити, щоб усі елементи процесу були спрямовані на захист інтересів учасників, а не інтересів надавачів послуг чи уряду. Належні інвестиційні можливості, досвічені управляючі активами, досвічені зберігачі та надійні адміністратори є також основними критеріями оцінки рівня захисту учасників другого рівня пенсійної системи. Пан МакТаггарт також включив до цих критеріїв простоту системи, довіру до системи та фінансово освічених громадян, які мають розуміння принципів пенсійної системи та необхідні знання, щоб зробити вибір, що їм надається. "Брак знань створює страх, який призводить до того, що люди приймають рішення не в своїх найкращих інтересах", – підкреслив експерт. Пан МакТаггарт запропонував оцінити за цими критеріями пенсійну ситему України та на основі результатів оцінки зробити висновки, над якими питаннями ще треба в Україні працювати.

Грудень 3, 2009

Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" підтримав презентацію щодо інформаційної прозорості банків

Міжнародне рейтингове агентство "Standard & Poor's" представило результати свого щорічного дослідження прозорості та розкриття інформації 30 найбільших банків України. У презентації взяли участь представники Національного банку України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України та USAID.

Дослідження показало, що банки ще далекі від міжнародних стандартів розкриття інформації, хоча певного прогресу все ж досягнуто. Згідно з дослідженням індекс інформаційної прозорості зріс до майже 49% у 2009 році з 45% у 2008 році. З 28 банків, які брали участь у дослідженні як в 2009, так і в 2008 роках, 16 продемонстрували підвищення рівня прозорості в середньому на 11,2 процентних пунктів. 12 банків показали слабші результати: їх показник знизився у 2009 році у середньому на 5,5 процентних пунктів. Що стосується чемпіонів з прозорості, у 2008 році у трійці лідерів відбулися зміни. VAB Банк став першим з рахунком 71,4% після третього місця у 2008 році. Банк "Форум" зайняв другу позицію в 2009 році, набравши 68,8%, хоча у 2008-му його не було навіть у першій десятці. Третє місце посів переможець 2008 року "Укргазбанк", показник якого впав з 71,2% до 66,2%.

Спільне дослідження Standard & Poor's та приватної незалежної української аналітичної компанії "Агентство фінансових ініціатив" було проведене за фінансової підтримки Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу". Для дослідження використана лише та інформація, що є в публічному доступі. Методологію розробили Standard & Poor's – за основу взяли 116 критеріїв оцінки розкриття інформації і розділили їх на три блоки: структура власності та корпоративна структура, фінансова та операційна інформація і склад та процедури Спостережної Ради та менеджменту.

Виконуючий обов’язки Директора Офісу економічного розвитку USAID Пол Річардсон додав трохи критики. Відзначивши загальне поліпшення індексу інформаційної прозорості "на 4%", він все ж наголосив, "що цей показник ще значно відстає від кращих міжнародних практик і норм". За даними Standard & Poor's індекси інформаційної прозорості на розвинених фінансових ринках стабільно перевищують позначку 80-85%.

Пол Річардсон наголосив на тому, наскільки недоліки у функціонуванні системи розкриття інформації "обмежили фінансовий сектор", і додав, що "через фінансову кризу ринкові стимули інформаційної прозорості були мінімальними" у 2009 році. "Україні потрібно ще багато попрацювати", – дійшов висновку Річардсон.

Також Річардсон скористався нагодою і оголосив про початок нового проекту зі сприяння розвитку фінансового сектору з бюджетом на суму 13 мільйонів доларів США, який запускає в Україні USAID. Проект "Розвиток фінансового сектору" (FINREP) має на меті допомагати Україні в розвитку більш прозорого та життєздатного фінансового сектору.

Проект розрахований на три роки, він продовжить роботу USAID в сфері ринків капіталу. FINREP має чотири основні завдання: зміцнення законодавчої та нормативної бази банківського сектору та ринків капіталу, посилення організаційної спроможності установ фінансового сектору з метою впровадження реформ, допомога фінансово уразливим верствам населення у плануванні свого бюджету і розширення внутрішніх ринків цінних паперів для пом’якшення фінансового тиску та розширення фінансової бази.

Він буде впроваджуватися у тісній співпраці з широким колом як українських партнерів, так і міжнародних (МВФ, Світовий банк та інші донори).

Крім того, наразі Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" надає підтримку ДКЦПФР щодо впровадження нової електронної системи "ЕСКРІН" (Електронна система комплексного розкриття інформації) для розкриття інформації емітентами цінних паперів, які знаходяться у лістингу організатора торгівлі. ЕСКРІН зробить можливим вільний доступ для усіх бажаючих через веб-сайт ДКЦПФР до інформації про господарську діяльність компаній та їх фінансові результати безкоштовно та у режимі реального часу. Член ДКЦПФР Микола Бурмака сказав, що завдяки системі ЕСКРІН Комісія зможе приділити основну увагу наступного року питанням розкриття інформації про структуру та процеси корпоративного менеджменту.

Листопад 24, 2009

Експерт Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" ділиться західним досвідом щодо пільгового пенсійного забезпечення

Федерація роботодавців України провела круглий стіл, присвячений складному та дуже важливому питанню, як фінансувати пенсії для тих, хто працює у шкідливих та важких умовах праці. На круглому столі зібрались для обговорення можливих стратегій приблизно 40 спеціалістів промисловості – роботодавців, представники державних органів та профспілок, а також експерти, включаючи старшого міжнародного радника з питань пенсійного реформування Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу", Грега Мактаггарта, та старшого юриста з пенсійних питань, пані Наталію Горюк.

В Україні у Проекті Закону "Про обов’язкову професійну пенсійну систему" пропонується, щоб роботодавці фінансували компонент дострокового виходу на пенсію, передбачений пільговим пенсійним забезпеченням, шляхом сплати внесків до недержавного пенсійного фонду. Проте, поки що базовим законом про обов’язкове пенсійне страхування передбачено, що роботодавці будуть відшкодовувати Пенсійному фонду України вартість пільгових пенсій для своїх працівників. Наприклад, у 2009 році роботодавці компенсують 70% вартості пільгових пенсій для осіб, які були зайняті на посадах з особливо шкідливими умовами праці, і цей показник збільшується на 10% кожного року. Роботодавці говорять, що це значне навантаження, яке ставить під загрозу майбутнє їхнього бізнесу. Уряд України розглядає можливість прийняття нового законодавства, щоб змінити існуючу систему та покращити фінансову стабільність пільгового пенсійного забезпечення солідарної системи шляхом запровадження накопичувальної схеми.

Експерт Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Грег Мактаггарт поділився досвідом того, як пільгове пенсійне забезпечення інтегрується в пенсійні системи західних країн. "Пенсійні схеми на заході, які дозволяють достроковий вихід на пенсію на вигідних умовах, існують, як правило, для тих професій, які пов’язані з роботою у стресових ситуаціях або у шкідливих та важких умовах праці", – сказав пан Мактаггарт. Проте, як правило, "достроковий вихід на пенсію не фінансується за рахунок загальнообов’язкової державної пенсійної системи, а за рахунок окремих схем, які фінансуються роботодавцем та працівником, зайнятим у шкідливих умовах праці". Він сказав, що на заході такі схеми пенсійного забезпечення фінансуються за рахунок внесків до недержавних пенсійних фондів, і розмір цих внесків узгоджується роботодавцем та працівниками, представленими профспілкою, без втручання держави у цей процес. Але все одно, достроковий вихід на пенсію, як правило, означає зменшення розміру виплат порівняно з виплатами, які отримує працівник, який виходить на пенсію після досягнення загальновстановленого пенсійного віку.

В Україні дискусія розгортається навколо питання, чи рухатись Україні у напрямку створення Європейської моделі, коли роботодавець сплачує внески у схему на зразок НПФ (і працівник накопичує кошти, за рахунок яких йому будуть здійснюватись виплати після дострокового виходу на пенсію), чи зберегти поточну систему, відповідно до якої роботодавець не сплачує щомісячно внесків, але, не дивлячись на це, коли його працівник виходить достроково на пенсію, роботодавець покриває видатки на виплату дострокової пенсії такому працівникові. Експерти з пенсійних питань Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" говорять, що загалом вони підтримують фінансування дострокових пенсій за рахунок внесків роботодавців та/або працівників до недержавного пенсійного фонду. Проте, експерт Проекту Грег Мактаггарт підкреслив, що в Україні така модель буде ризиковою, поки не буде вжито заходів для підвищення надійності збереження активів учасників недержавних пенсійних фондів.

Жовтень 21-22, 2009

Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" взяв участь у презентації-виставці "Інформаційний Ярмарок - 2009 у Верховній Раді України"

Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" взяв участь у презентації-виставці "Інформаційний Ярмарок - 2009 у Верховній Раді України", яка була організована Програмою сприяння Парламенту II (Програма розвитку законотворчої політики) у співпраці з Апаратом Верховної Ради України. Цей дводенний захід мав на меті на ознайомлення парламентаріїв України з міжнародними організаціями, які надають технічну допомогу Україні, українськими громадськими організаціями та дослідницькими центрами, які активно працюють над удосконаленням та підтримкою законодавчих процесів в Україні.

Після вступного слова організаторів, Керівник Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" пані Енн Уоллес звернулася до учасників інформаційного ярмарку з короткою промовою під час офіційної церемонії відкриття у середу, 21 жовтня. У своєму виступі пані Уоллес представила Проект та основних українських партнерів Проекту – Державну Комісію з цінних паперів та фондового ринку і Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, двох головних регуляторів ринків капіталу, та Міністерство праці та соціальної політики України, з яким Проект тісно співпрацює у питаннях розвитку пенсійної реформи в Україні.

Старші радники проекту Наталія Горюк та Віктор Стеценко провели два дні, активно спілкуючись з народними депутатами, помічниками-консультантами народних депутатів, а також працівниками секретаріатів парламентських комітетів та фракцій, відповідали на їхні запитання, презентували та роздавали матеріали з ключових напрямів діяльності Проекту.

Жовтень 13, 2009

Учасники круглого столу обговорили новий Закон "Про акціонерні товариства" та його вплив на покращення інвестиційного клімату України

Минув вже рік відтоді, як було прийнято Закон України "Про акціонерні товариства", та майже півроку, відколи закон набрав чинності. Чи виправдовує він очікування інвесторів, що привніс закон у можливості залучення інвестицій в економіку України – ось основні питання, які піднімалися під час круглого столу "Новий Закон про акціонерні товариства та перспектива залучення капіталу акціонерними товариствами", що був організований компанією SigmaBleyzer за підтримки Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) та Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу".

"Не існує ідеальних законів, - сказав начальник відділу розвитку законодавства на ринку цінних паперів ДКЦПФР Максим Лібанов – але головне, що Закон "Про акціонерні товариства" (далі – Закон) увібрав у себе те найкраще, що є в принципах корпоративного управліяння Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЄСР) та світових практик корпоративного управління". Звичайно, Закон вимагає ще великої та цілеспрямованої роботи щодо його запровадження на практиці. Комісія, як регулятор, постійно проводить роз’яснювальну роботу з тих чи інших норм закону, що потребують роз’яснення, наприклад, з питань, що стосуються перехідних положень Закону, процедури кумулятивного голосування, обрання Наглядової ради, переведення акцій у бездокументарну форму. Комісія також займається розробкою нормативно-правових актів, необхідних для повного запровадження закону. Так, ДКЦПФР підготувала певні регуляторні зміни в контексті фінансової кризи, що суттєво пом’якшать вимоги до проходження обов’язкової процедури лістингу публічними компаніями. Зокрема, ці зміни мають призупинити на два роки дію вимоги щодо беззбиткової діяльності товариств впродовж попереднього року та скасувати вимогу щодо мінімальної кількості акціонерів для компаній другого рівня лістингу (100 акціонерів для компанії, що проходить лістинг).

Виконавчий директор Блейзер Фундації Олег Устенко поставив запитання, чи готова Україна до нового бізнес-циклу після закінчення кризи. "Україна вже вичерпала свої традиційні джерела росту – експорт і споживання. Тепер країна має перейти на новий виток розвитку, а інвестиції є тою можливістю, яка може стати новою спіраллю розвитку", - сказав він. Як Україна виходитиме з фінансово-економічної кризи багато у чому залежить від того, чи зможе вона залучити іноземний та вітчизняний капітал для виводу економіки із колапсу. І оскільки інвестиції в акціонерні товариства – один із найбільш ефективних способів розвитку виробництва, "якісність закону про акціонерні товариства має створити такі умови, щоб інвестор вийшов на ринок та почував себе безпечно, запропонувати прозорі та зрозумілі правила гри на українському ринку - так само, як на і на інших східноєвропейських ринках."

Справді, "саме бажання залучити інвестора на фондовий ринок було одним із задумів закону про акціонерні товариства", - зазначила віце-президент, директор з корпоративного управління компанії SigmaBleyzer Діана Смахтіна. Але проблема України полягає в тому, що лише 10% операцій здійснюються на організованому ринку, а решта 90% проводяться поза його межами – там, куди не досягають вимоги щодо розкриття інформації. "Отже організований ринок, як такий, не зможе залучити достатнього обсягу інвестицій, - пояснила вона. - Очевидно інвестори не вкладатимуть кошти у ринок, де неможливо визначити справжню ціну". За словами Діани Смахтіної, потрібно шукати шляхи забезпечення принаймні звітування цих решти 90% угод на організованому ринку, аби досягти повної цінової прозорості.

"Україна оголосила готовність адаптувати свої стандарти до європейських, у яких ключовою ланкою є інвестор. І поки наша країна не повернеться обличчям до інвестора, не створить йому комфортні умови через реальне функціонування і ефективне запровадження закону про акціонерні товариства, нічого не вийде", - підсумувала свій виступ пані Смахтіна.

Вересень 17-20, 2009, Алушта, Крим

Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" виступив офіційним спонсором форуму інвесторів

Минулого тижня професійні учасники ринків капіталу зібралися на узбережжі Чорного моря на щорічний форум, організований фондовою біржею ПФТС, найбільшою фондовою біржею в Україні. Учасниками чотириденного форуму були представники банківського та інвестиційного секторів, уряду України та представники регуляторів фінансового сектора, а також міжнародні експерти. Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" виступив офіційним спонсором форуму.

Після вступного слова Президента ПФТС Ірини Зарі учасники конференції взяли участь у засіданнях, де обговорили роль держави та ринків у період глобальної кризи, перспективи інтернет-трейдингу в Україні, а також послухали презентації та взяли участь в обговоренні можливих стратегій інвестування. Керівник відділу комерційного права та фінансів Офісу економічного розвитку регіональної місії USAID в Україні Кевін Маккаун проінформував про перспективи банківського сектора України. Він коротко ознайомив присутніх з планами USAID щодо сприяння розвиткові цього сектора, відзначивши, що Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) ухвалено рішення продовжити ще на три роки технічну допомогу з розвитку ринків капіталу та пенсійної реформи. Маріус Вісмантас, координатор проектів Світового банку по Україні, Білорусі та Молдові з питань розвитку приватного та фінансового секторів, повідомив, що Рада директорів Світового банку нещодавно затвердила виділення Україні Першої Програмної позики на реабілітацію фінансового сектора (PFRL) у сумі 400 мільйонів доларів США. PFRL1 є першою з двох позик на політику розвитку, метою яких є подолання наслідків кризи у фінансовому секторі України.

Старший радник Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Джон Краулі порушив перед аудиторією питання своєчасного випуску деривативів, а також доцільності впровадження таких фінансових інструментів банками. Пан Краулі нагадав учасникам конференції, що незважаючи на те, що деривативи інколи описують як інструменти для спекуляції, "деривативи почали використовувати як засіб компенсації ризиків в реальній економіці, і що вони і досі часто використовуються з цією метою", наприклад, для хеджування валютних ризиків. З цієї причини певні види деривативів, такі як валютні деривативи, могли б принести користь українському ринку, впевнено заявив пан Краулі, як спосіб хеджування ризиків, пов’язаних з різкими коливаннями обмінного курсу. "Крім того, що це дає певну стабільність українським позичальникам щодо платежів за отримані ними валютні кредити, застосування деривативів сприяло б інвестуванню іноземного капіталу в цінні папери українських емітентів", - сказав він. Проте запровадження деривативів потребує підтримки з боку "ефективної ринкової структури" з метою мінімізації ризиків, пов’язаних з операціями з деривативами.

Вересень 16, 2009

Урядова Комісія з питань здійснення пенсійного реформування схвалила проект Концепції дальшого проведення пенсійної реформи в Україні

Комісія з питань здійснення пенсійного реформування, урядова Комісія, до складу якої входять фахівці з пенсійного забезпечення, які представляють державу, профспілки, роботодавців та науковців, на своєму третьому засіданні 14 вересня у Міністерстві праці та соціальної політики України схвалила остаточно доопрацьований проект Концепції дальшого проведення пенсійної реформи в Україні. Одним із пріоритетів Комісії була підготовка проекту Концепції дальшого проведення пенсійної реформи в Україні до 15 вересня та подання її до Кабінету Міністрів України.

Комісія, яка створена згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2009 р. №749 та отримує технічну допомогу від Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" (Проект), збиралася на свої засідання тричі, перше засідання відбулося 3 вересня цього року. Мета Комісії – забезпечення вироблення спільних підходів центральних органів виконавчої влади до подальшого реформування пенсійної системи України. Очолює Комісію Міністр праці та соціальної політики Людмила Денісова. Заступником голови Комісії призначено Голову правління Пенсійного фонду України Олексія Зарудного; членами Комісії є урядовці, представники організацій роботодавців та профспілок, а також представники науково-дослідних інститутів.

Як незалежні експерти, на засідання Комісії від Проекту запрошувались керівник Проекту Енн Уоллес, міжнародні експерти Річард Саймондс і Роберт Ван Лейвен та старший юрист з пенсійних питань Наталія Горюк. В роботі Комісії на першому засіданні, 3 вересня, взяла участь Голова Місії МВФ в Україні Джейла Пазарбазіолу.

На першому засіданні секретар Комісії – Заступник Міністра праці та соціальної політики України Олена Гаряча проінформувала про зміст проекту Концепції та зауваження, що надійшли щодо її редакції. Потім члени Комісії обговорили можливу структуру впровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної схеми другого рівня, до якої працівники будуть зобов’язані робити внески для формування пенсійних заощаджень на накопичувальних пенсійних рахунках. Думки членів Комісії розійшлися: чи слід обов’язкові внески учасників централізувати – іншими словами, збір внесків та адміністративне управління Накопичувальним фондом здійснюється Пенсійним фондом України – або частково децентралізувати – збором внесків та контролем за своєчасністю їх сплати займається Пенсійний фонд України, а потім передає пенсійні внески їх недержавним пенсійним фондам. Як за централізованою схемою так і за децентралізованою схемою, інвестування пенсійних активів другого рівня та належне управління ними буде доручено приватним компаніям з управління активами.

Деякі із членів Комісії на засіданнях наголошували, що недержавні пенсійні фонди України не готові працювати з пенсійними коштами другого рівня. Президент Спілки орендарів і підприємців України Віктор Хмільовський виступив категорично проти передання зібраних Пенсійним фондом України обов’язкових внесків до недержавних пенсійних фондів, зазначивши, що спочатку держава має розробити інструментарій для запобігання можливому "розбазарюванню" коштів другого рівня. Інші члени Комісії, наприклад, член Комісії з цінних паперів та фондового ринку Сергій Бірюк, погоджувалися, що необхідно підвищити вимоги до суб’єктів системи накопичувального пенсійного забезпечення, які надаватимуть послуги на другому рівні. Пенсійні експерти Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" надали Міністерству праці та соціальної політики України огляд міжнародного досвіду з питань функціонування обов’язкових накопичувальних систем, а також коментарі до проекту Концепції стосовно організації другого рівня. Експерти Проекту "Розвиток ринків капіталу" висловили застереження, що запровадження другого рівня у період, поки буде спостерігатись нинішній стан розвитку ринку капіталів, може призвести до значних втрат пенсійних коштів та створити системний ризик для добробуту українських громадян. Також звернено увагу на те, що без вирішення питання щодо підвищення пенсійного віку подальше проведення пенсійної реформи в Україні неможливе.

Комісією було ухвалено рішення винести питання щодо запровадження другого рівня на публічне обговорення та не включати до проекту Концепції дальшого проведення пенсійної реформи в Україні, яка подається до Кабінету Міністрів України. Обговорення питань на конференціях, семінарах, форумах, громадських слуханнях і круглих столах охоплюватиме також питання щодо перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію. За результатами публічного обговорення, за необхідності, будуть внесені зміни до редакції Концепції дальшого проведення пенсійної реформи в Україні.

Липень 1, 2009

Міжнародні спеціалісти діляться досвідом щодо діяльності саморегулівних організацій (СРО)

У багатьох країнах з розвиненою економікою історично склалося так, що учасники ринку розуміють необхідність здійснення заходів самоконтролю для сприяння довіри до своєї професії та ринків, на яких вони працюють. Більшість розвинених ринків визнають СРО, а регулятор делегує таким СРО повноваження щодо регулювання ними діяльності своїх членів, хоча залишає за собою останнє слово у питанні регулювання ринку. Професійні учасники українського фондового ринку відвідали семінар, який проводився двома провідними експертами з питань ринків капіталу Робертом Страхотою та Теодором Ураном, на тему діяльності СРО та найкращої міжнародної практики у цьому напрямку.

Серед учасників семінару були представники Української асоціації інвестиційного бізнесу (УАІБ), Асоціації "Українські фондові торговці" (АУФТ), Професійної асоціації реєстраторів і депозитаріїв (ПАРД), Української асоціації адміністраторів пенсійних фондів (УААПФ), компаній з управління активами та офіційні особи з Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР).

Цей дводенний семінар, присвячений питанням найкращої практики СРО, був організований Проектом USAID "Розвиток ринків капіталу". У своєму вступному слові керівник Проекту Енн Уоллес нагадала учасникам семінару про їхню "відповідальність за відновлення довіри до ринків капіталу" в Україні шляхом дотримання вимог етичного кодексу СРО та застосування справедливих і прозорих заходів для протидії зловживанням з боку членів СРО.

Лектори семінару висвітлили багато важливих питань: від нагляду за ринком та його учасниками до арбітражу та дисциплінарних заходів на основі різних способів розслідування можливих зловживань. Окремий розділ семінару був присвячений делікатному питанню запобігання можливим конфліктам інтересів у діяльності СРО.

Пан Роберт Страхота підкреслив важливе значення саморегулівних організацій щодо ефективного регулювання ринків: "Якщо не залучати відповідну індустрію до наведення порядку у власному будинку, то уряду зробити це буде складніше".

На завершення семінару пан Теодор Урбан зауважив, що перед фондовим ринком України постає "чимало викликів", однак "нам здається, що прогрес у цій сфері набирає обертів".

Перший заступник генерального директора УАІБ Ольга Трипольська подякувала лекторам за цей "змістовний семінар", зауваживши, що "сприяти розвиткові та розбудовувати саморегулівні структури [на ринку України] простіше, якщо брати до уваги досвід інших країн". Особливо це стосується таких напрямків як нагляд за ринком та контроль за дотриманням учасниками ринку вимог законодавства, підкреслила пані Трипольська. "Усе це – надзвичайно актуальні питання, які ми маємо реалізувати на практиці в нашій країні".

Червень 21, 2009

Конференція з питань інвестиційного бізнесу наголошує на зв’язку ринків капіталу України з пенсійною реформою

Цього року Українська асоціація інвестиційного бізнесу (УАІБ) присвятила свою щорічну конференцію обговоренню нової стратегії управління активами з огляду на нові умови, які склалися в результаті економічної кризи. У конференції, яка проводилася в Ялті, взяли участь представники компаній з управління активами, пенсійних та інвестиційних фондів, українських регуляторів, Кабінету Міністрів, а також міжнародні експерти, щоб обговорити стратегію, яка б допомогла Україні вийти з кризи, причому одними з пріоритетів тут є удосконалення законодавства та підвищення ліквідності. Серед виступаючих були члени обох Комісій – Комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) та Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг (Держфінпослуг), Генеральний директор УАІБ Андрій Рибальченко, представники компаній з управління активами та міжнародний радник Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Джон Краулі.

Заступник Голови Держфінпослуг Євген Григоренко запевнив, що антикризові заходи дадуть поштовх ринкам капіталів для їх розвитку в наступні кілька років. Григоренко підкреслив, що інституційні інвестори "залежать від стану ринків капіталу, з одного боку, а з іншого боку, вони можуть бути справжнім локомотивом розвитку ринків капіталу, що розвиваються, в разі їх належного розвитку".

За даними, які презентував пан Григоренко на конференції, в загальній структурі активи небанківських фінансових установ розподілені наступним чином: 68% складають активи страхових компаній, по 10% - активи кредитних спілок і фінансових компаній та 1% - активи НПФ. Григоренко назвав потенціал пенсійних фондів "значним". Він відмітив, що 23 з 71 працюючих НПФ показали збитки на кінець першого кварталу 2009 р.

Експерт Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Джон Краулі поділився своїм баченням нових фінансових інструментів, які могли б розвинути ринки капіталу України, зробивши їх більш привабливими для інвесторів у світлі незавершеної пенсійної реформи. Він зауважив, що хоча запровадження 2-го рівня і принесе значні надходження дуже необхідного інвестиційного капіталу, ринок цінних паперів України ще не готовий ефективно увібрати ці кошти. "Пенсійним фондам буде важко знайти якісні інвестиції в необхідному для них обсязі", - сказав він, - "оскільки ринки акцій та облігацій в Україні занадто малі та неліквідні для того, щоб ефективно та безпечно поглинути ці кошти на прийнятному рівні вартості".

Джон Краулі висунув пропозиції, які вже обговорюються з українською владою, щодо можливості запровадження нових фінансових інструментів, які були б привабливими для інвесторів. 25 березня Кабінет Міністрів прийняв постанову про розробку – серед іншого – концепції цінних паперів, індексованих на рівень інфляції. Такі облігації могли б "надати значний захист інвесторам від найбільшого інвестиційного ризику в Україні, яким є інфляція", - пояснив Краулі. Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" у цьому напрямку надав підтримку Міністерству фінансів щодо проведення досліджень та структурування.

Червень 12, 2009

Провідні українські експерти з пенсійних питань погодилися щодо необхідності запровадження в Україні другого рівня пенсійної системи

Міністерство праці та соціальної політики України разом з Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН України та Науково-дослідним інститутом фінансового права ініціювали круглий стіл з народними депутатами України та провідними експертами, де були проведені широкомасштабні дискусії щодо реформування національної системи пенсійного забезпечення в контексті економічної кризи та запровадження другого рівня пенсійної системи. Серед 90 учасників заходу були представники Секретаріату Кабінету Міністрів України, Мінпраці, двох регуляторів фінансових ринків, Міністерства фінансів, Міністерства економіки, Пенсійного фонду, Світового банку, асоціацій адміністраторів пенсійних фондів, наукових установ, народні депутати України та соціальні дослідники. Старший експерт з пенсійних питань Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Наталія Горюк також взяла участь у зазначеному заході, а Проект надав організаторам конференції технічну допомогу.

Учасники круглого столу погодилися, що демографічна і економічна ситуація в Україні вимагають невідкладного реформування системи пенсійного забезпечення. Наприклад, Елла Лібанова, Директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, відзначила, що розрив між сумами пенсій для чоловіків та жінок далі зростатиме: жінки отримують лише 67% від пенсій, які одержують чоловіки, через нижчий пенсійний вік. Старший експерт з пенсійних питань Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Наталія Горюк підкреслила важливість підвищення пенсійного віку при запровадженні другого рівня пенсійної системи і встановлення рівних можливостей для чоловіків та жінок на другому рівні.

Хоча учасники погодилися, що реформу необхідно пришвидшити, якщо уряд хоче запровадити механізм, який забезпечить майбутні покоління пенсіонерів додатковими пенсійними виплатами, думки все ж різнилися щодо того, наскільки ефективна нинішня система, і якими мають бути пріоритети під час реформи. Наразі в українському законодавстві закладена нормативна база для трирівневої системи пенсійного забезпечення, де перший рівень – солідарна система – знаходиться під управлінням державного Пенсійного фонду і доповнюється "третім рівнем" - системою добровільного накопичення через недержавні пенсійні фонди. Другий рівень полягає у накопиченні пенсійних коштів через обов’язкові внески на індивідуальні рахунки – цей принцип був прийнятий у 2003 році. Однак досі не зрозуміло, як і коли буде запроваджуватися другий рівень. Два законопроекти – про другий рівень та про внесення змін до закону про третій рівень – необхідно доопрацювати та підготувати їх до розгляду Верховною Радою України у другому читанні.

"Треба негайно розпочинати роботу [над цими документами] у парламенті", - сказала заступник Міністра праці та соціальної політики Олена Гаряча. Експерт Світового Банку Катерина Петрина також підтримала просування реформи. Заступник Голови Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Євген Григоренко сказав, що поправки до законопроектів необхідні. Він назвав сьогоднішній стан пенсійного ринку (третього рівня) "гусінню, яка зупинилася в розвитку". Крім того, лише 71 з 109 офіційно зареєстрованих фондів працюють реально, зазначив він. Деякі з фондів втратили своїх адміністраторів і КУА. Однак обсяг пенсійних активів, що знаходяться в управлінні Пенсійного фонду України, дещо зріс: з 612 млн. грн. до 660 млн. грн. за перший квартал 2009 року.

Всі учасники круглого столу підтримали необхідність запровадження другого рівня пенсійної системи. Однак розійшлися вони здебільшого у баченні того, як запроваджувати другий рівень, а особливо, чи можна довірити НПФам кошти другого рівня. Наталія Горюк також наголосила, що на даний час Уряд не приймав офіційного рішення щодо зміни концепції запровадження другого рівня (щодо спрямування коштів другого рівня на третій рівень одразу із запровадженням обов’язкової накопичувальної системи). Віце-президент ВАТ "Кінто" Анатолій Федоренко та заступник Директора НДІ фінансового права Анна Нечай запропонували прийняти спочатку закон, в якому визначити технічні питання та технологічні процедури, які необхідно виконати перш ніж запроваджувати другий рівень, а вже потім прийняти окремий короткий закон з визначенням дати запровадження другого рівня та вікову категорію учасників другого рівня. Наталія Горюк зазначила, що в даний час дійсно важко визначити точну дату запровадження сплати страхових внесків на другий рівень, але якщо у цьому році законопроект про другий рівень не буде прийнятий то з урахуванням прогнозних показників темпу зростання ВВП така можливість настане не раніше ніж через 4 роки.

Заступник Міністра фінансів Валерій Альошин запропонував ініціювати проведення у Верховній Раді України пленарного слухання щодо запровадження другого рівня пенсійної системи в Україні, на якому за участю широкого кола народних депутатів України обговорити всі питання, які піднімались під час проведення круглого столу.

Червень 4, 2009

Спеціалісти Комісії США з цінних паперів та бірж завершили семінар, присвячений регулюванню ринку та питанням правозастосування

Чотириденний семінар для спеціалістів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) з питань регулювання ринків капіталу, який провели працівники Комісії з цінних паперів та бірж США (SEC), закінчився у четвер церемонією, на якій учасникам вручили офіційні сертифікати про проходження навчального курсу. Представник USAID Кевін МакКаун подякував учасникам за їх "старанну роботу заради ефективно регульованих фінансових ринків" і висловив сподівання, що вони "сприятимуть просуванню України до економічного зростання і процвітання".

Комісію SEC представляли четверо провідних спеціалістів, які поділилися своїм досвідом: Естер Саверсон мол., заступник директора департаменту міжнародних зв’язків SEC, Роберт Кіз, заступник директора регіонального представництва SEC у Нью-Йорку; Джеймс А. Капеццуто, старший радник, відділ інспекцій SEC регіонального представництва SEC у Нью-Йорку та Деніел М. Грей, старший радник з питань інфраструктури ринку, підрозділ SEC з торгівлі і ринків.

Головну увагу в цьому інтенсивному навчальному курсі було приділено розслідуванням та регулюванню фондового ринку. Представники Комісії SEC поділилися своїм досвідом з таких питань як важливість етичних стандартів, – як для регулятора, так і для учасників ринку – для забезпечення довіри з боку інвесторів, регулювання інвестиційних компаній та планування перевірок і управління розслідуваннями.

Окрема секція була присвячена ролі саморегулівних організацій, які допомагають державному регулятору у здійсненні нагляду за ринками. Лектори підкреслили, що правила найчастіше і найімовірніше користуватимуться повагою, коли їх розробляють самі гравці на ринку.

Член ДКЦПФР Володимир Харицький сказав, виступаючи перед слухачами курсу, що Комісія сподівається на ефективне втілення на практиці теоретичних знань, набутих ними під час семінару.

Семінар є складовою частиною навчальної програми "Розвитку ринків капіталу" – спільної ініціативи Комісії SEC з цінних паперів і бірж та її українського партнера Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР), що реалізується за підтримки Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу". Програма "Розвитку ринків капіталу", що була започаткована у 2008 році, має на меті покращення регулювання ринку цінних паперів України та вдосконалення відповідного законодавства згідно з міжнародними стандартами та найкращою практикою діяльності. Під час першого семінару, який проводився у червні 2008 року, регулятори прослухали повний огляд регулювання ринків капіталу, включно з аналізом практичних прикладів щодо здійснення нагляду за ринком, питаннями правозастосування, розкриття інформації та регулювання ринками. Другий семінар, що проводився у грудні минулого року для професійних учасників ринку (представників ДКЦПФР, фондових бірж та торгівців), був присвячений управлінню ризиками та питанням діяльності СРО.

Інша частина програми передбачає візит до США: українська делегація з представників ДКЦПФР вдруге взяла участь у щорічному курсі Міжнародного інституту розвитку ринків цінних паперів, який проводився у квітні у головному управлінні SEC у Вашингтоні.

Експерти Комісії SEC, так само як і представники USAID та ДКЦПФР, висловили сподівання, що програму буде продовжено.

Травень 28, 2009

"Всеукраїнський депозитарій цінних паперів" (ВДЦП) отримує ліцензію

"Всеукраїнський депозитарій цінних паперів" (ВДЦП), який об’єднується з ВАТ "Міжрегіональний фондовий союз" (МФС), отримав ліцензію на здійснення депозитарної діяльності. Спеціалісти USAID та Світового банку протягом багатьох років надають технічну допомогу МФС щодо запровадження ним міжнародної практики проведення клірингу та розрахунків за угодами з цінними паперами, а також щодо створення єдиного депозитарію для ринків капіталу в Україні.

27 травня Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) прийняла рішення про видачу ліцензії "Всеукраїнському депозитарію цінних паперів" на здійснення депозитарної діяльності.

Те, що ВДЦП отримав ліцензію, сталося завдяки ініціативам та зусиллям самого ринку, сказав журналістам Член ДКЦПФР Володимир Петренко: "Цілком природно, що учасники фондового ринку не стали чекати, а об’єдналися, щоб створити свій центральний депозитарій". Він також зауважив, що "Комісія не уповноважена створювати центральний депозитарій, вона повинна грати роль регулятора ринку, а створення міцного депозитарію є правом учасників ринку".

Голова Наглядової ради МФС Борис Тимонькін наголосив: "Структура управління нового депозитарію забезпечує збалансоване представництво інтересів усіх учасників ринку: держави в особі регуляторів, банків, небанківських структур та торговельних майданчиків".

Голова Наглядової ради ВДЦП Василь Роговий підкреслив, що "ВДЦП з самого початку був відкритим для ринку". "Ми розраховуємо на те, що новий об’єднаний депозитарій на фондовому ринку України дозволить зробити важливий крок для забезпечення нової якості фінансового ринку нашої держави з точки зору інвестиційної привабливості і залучення інвестицій в нашу економіку".

ВАТ "Всеукраїнський депозитарій цінних паперів" (ВДЦП) було створено у квітні 2008 року за ініціативою Національного банку України, яку підтримала Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. До складу засновників увійшли НБУ, ПФТС, УМВБ та комерційні банки (всього 22 засновника). Національний банк України є найбільшим акціонером ВДЦП, частка якого становить 25% (частка кожного з інших акціонерів не може перевищувати 5%). ВДЦП та МФС підписали угоду про об’єднання 24 квітня 2009 року.

Представник Світового Банку Маріус Вісмантас підтримав створення нового депозитарію та привітав ВДЦП з отриманням ліцензії. Він заявив, що для розвитку міцних ринків капіталу потрібно мати "належну інфраструктуру ринку, ключовим елементом якої є депозитарій", щоб захистити права власності на цінні папери. Саме тому, сказав він, "Світовий Банк вітає всі заходи, метою яких є створення ефективного центрального депозитарію цінних паперів".

"USAID завжди підтримувало такий ринковий підхід та активно виступало за ідею створення єдиного депозитарію, який би належав приватному сектору, за участю Національного банку", - сказала Наталія Бережна, представник USAID. "Це ще більше наблизить Україну до міжнародних стандартів депозитарної та розрахунково-клірингової діяльності".

Заключним кроком буде отримання ВДЦП ліцензії на здійснення усіх видів депозитарної діяльності, після чого він зможе надавати учасникам ринку послуги з розрахунково-клірингового обслуговування цінних паперів. Голова Правління МФС Микола Швецов описав, які ще етапи необхідно пройти, щоб завершити об’єднання двох депозитаріїв, зазначивши, що процес має бути завершений до серпня цього року.

Квітень 21, 2009

Експерти Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" поділилися міжнародним досвідом саморегулювання з учасниками ринку цінних паперів

Українські торгівці цінними паперами та інші представники фондового ринку зібралися сьогодні, щоб обсудити ключовий аспект регулювання ринків капіталу: роль і функції членських саморегулівних організацій (СРО), які допомагають регулювати і здійснювати нагляд за діяльністю свого професійного сектору. Форум був організований Асоціацією торгівців фондового ринку (АТФР) – це новостворена асоціація торгівців, що зареєструвалася у Державній комісії з цінних паперів і фондового ринку як претендент на отримання статусу СРО. Серед учасників були Голова ДКЦПФР Анатолій Балюк, член ДКЦПФР Володимир Петренко та провідні торгівці України. Учасники обговорили перспективи створення єдиної СРО торгівців в Україні. Експертів Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" запросили виступити на форумі та поділитися міжнародним досвідом щодо діяльності саморегулівних організацій та їх співпраці з регуляторами ринку та своїми членами.

Виступаючи на форумі АТФР, експерт Проекту Девід Бардслі розповів про те, що у міжнародній практиці саморегулювання має на меті наступне: слугує доповненням до ресурсів регулятора, підвищує професійну чесність, а також, завдяки надійності СРО, зміцнює довіру клієнтів та ринку. Він зазначив, що міжнародні стандарти саморегулювання визначені Міжнародною організацією комісій з цінних паперів (IOSCO), до якої входить і Україна. Серед 30 принципів, прописаних IOSCO за погодженням із членами організації, два стосуються саме СРО. Девід Бардслі озвучив основні позиції цих принципів. Він нагадав присутнім, що "СРО є об’єктами нагляду регулятора і повинні дотримуватися стандартів чесності та конфіденційності" при виконанні своїх обов’язків. Крім того, він детально описав "трикутник розподілу повноважень": нагорі знаходиться ДКЦПФР, яка здійснює нагляд за СРО, а ті, у свою чергу, наглядають за відповідними сферами діяльності на ринку, які відносяться до їх компетенції. Також пан Бардслі розповів про роль та функції саморегулівних організацій.

Експерт Проекту Віктор Стеценко коротко розповів про консультативну підтримку, надану Проектом "Розвиток ринків капіталу", з регуляторних питань, що стосуються СРО в Україні. Також минулого грудня, під час свого візиту до Києва, представники Комісії з цінних паперів та бірж США – регулятора американського ринку – обговорили з українськими колегами питання, пов’язані з СРО.

АТФР намагається добитися створення єдиної СРО торгівців. Наразі, в Україні вже діють кілька СРО торгівців. Однак, жодна з них не відповідає вимогам, необхідним для набуття статусу єдиної діючої СРО. Згідно з законом "Про цінні папери і фондовий ринок" СРО повинна об’єднувати 50% професійних учасників ринку, що представляють відповідний вид діяльності, аби відповідати вимогам до єдиної СРО.

За словами Дмитра Сапунова, Виконавчого директора АТФР, необхідність створення єдиної членської СРО торгівців пояснюється тим, що інтереси бірж та торгівців "не завжди збігаються". Цитуючи звіт Проекту ( Звіт та рекомендації щодо розвитку, функціонування та регуляторного нагляду за діяльністю саморегулівних організацій на фондовому ринку України ), він зазначив, що, на думку експертів, Україна може обирати серед трьох можливих моделей саморегулювання на ринку – а єдина СРО є однією з них. Експерт Проекту Віктор Стеценко відзначив, що саме представники українського бізнесу мають визначити, "яким шляхом вони підуть".

Квітень 17, 2009

Конференція з питань об’єднання депозитаріїв: ринки капіталу України на шляху до єдиного центрального депозитарію

Ринки капіталу України може вже за декілька кроків від того, щоб нарешті отримати багато переваг, що надасть створення єдиного центрального депозитарію, який забезпечить ефективну та дешеву розрахунково-клірингову діяльність. Учора, на конференції, організованої Проектом USAID "Розвиток ринків капіталу", акціонери основного депозитарію України "Міжрегіональний фондовий союз" (МФС) та Всеукраїнського депозитарію цінних паперів (ВДЦП), його партнера-покупця, оголосили про те, що невдовзі буде остаточно оформлене об’єднання цих двох установ. Завдяки об’єднанню депозитарна діяльність буде впорядкована у потужній, надійній установі, що знаходиться у власності приватних акціонерів та Національного банку України.

"Об’єднання майже завершено", - сказав Голова Правління МФС Микола Швецов. Він запевнив учасників конференції, що "це є добре продуманий баланс, що враховує інтереси всіх" та підкреслив, що ВДЦП, "працюючи за міжнародними стандартами", функціонуватиме як "сучасний депозитарій, що забезпечить більш надійний захист інвестицій та торгових операцій на українських ринках капіталу, а й отже підвищить їхню привабливість для інвесторів". Також пан Швецов зазначив, що "сьогоднішня конференція демонструє, що створення єдиного центрального депозитарію відбувається прозоро".

Створення єдиного депозитарію цінних паперів буде великим кроком у розбудові ринку капіталів в Україні. Впровадження найкращої міжнародної практики депозитарної та розрахунково-клірингової діяльності підвищить довіру вітчизняних та зарубіжних інвесторів, що забезпечить зростання економіки.

У конференції взяли участь акціонери МФС, акціонери ВДЦП, у тому числі Національний банк України (НБУ). Також були присутні представники Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР), Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (Держфінпослуг) та основних бірж України. Були запрошені експерти USAID, які з 1999 року надавали МФС технічну допомогу, та експерти Світового банку.

Експерт Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" з питань злиття та поглинання Джон Краулі, який консультував МФС у процесі об’єднання і, зокрема, з такого делікатного питання як оцінка акцій, відзначив "професіоналізм на кожному етапі з точки зору корпоративного управління" обох організацій, а також їхній високий рівень прозорості.

USAID активно пропагує ідею створення єдиного, незалежного, недержавного депозитарію за участю Національного банку. "МФС протягом десяти років демонструє відкритість та прозорість", – сказала учасникам конференції представник USAID Наталія Бережна.

USAID бере участь у процесі створення центрального депозитарію з 1999 року, коли USAID, Уряд України та Світовий банк підписали Меморандум про взаєморозуміння, в якому підтримується створення недержавного клірингового депозитарію. Меморандум обмежував сферу діяльності Національного депозитарію України та закликав добровільно об’єднатися всі існуючі депозитарії в один, найбільша частка якого знаходилась би у приватній власності. Згідно з цим Меморандумом USAID надало МФС технічну допомогу та допомогло йому стати розрахунково-кліринговим депозитарієм світового рівня.

Член ДКЦПФР Володимир Петренко сказав учасникам конференції, що успіх у розв’язанні питання з депозитарієм має вирішальне значення для українських ринків. "Без надійної системи обліку цінних паперів [які зберігаються в депозитарії] ми втратимо довіру вітчизняних та іноземних інвесторів", - наголосив він.

ВДЦП було створено у квітні 2008 року за ініціативою Національного банку, яку підтримала ДКЦПФР. До складу її засновників увійшли НБУ, біржі ПФТС та УМВБ і комерційні банки (усього 22 засновники). У лютому-березні цього року акціонери ВДЦП та МФС досягли принципової згоди щодо об’єднання. Об’єднання депозитаріїв МФС та ВДЦП дозволяє Національному банку України отримати у новій об’єднаній організації 25% і стати її найбільшим акціонером (у кожного з інших акціонерів не може бути більше 5%). Відповідно до детально обговореної та оголошеної на конференції угоди, акціонерам МФС запропонують продати їхні акції по ціні 125 тис. грн. за акцію. Також ВДЦП бере на себе зобов’язання здійснити додаткову емісію акцій на суму приблизно 60 млн. грн., щоб обміняти акції МФС на акції ВДЦП. До складу ради ввійдуть представники НБУ, як найбільшого акціонера, ДКЦПФР, банків, небанківських фінансових установ та бірж. Остаточно рішення щодо об’єднання буде затверджено на загальних зборах акціонерів ВДЦП, які відбудуться 24 квітня.

Наталія Бережна запевнила учасників конференції, що USAID і надалі підтримуватиме об’єднання цих двох установ, "щоб нарешті в Україні був депозитарій, який би захищав і права інвесторів в Україні і справді відповідав найкращим міжнародним нормам".

Сюжет по матеріалах конференції транслювався на українському телебаченні з коротким інтерв’ю з експертом Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Віктором Стеценком. Переглянути новини можна тут:
Перший Національний канал УТ-1, "Діловий Світ", 16.04.2009 о 19:30
Перший Національний канал УТ-1, "Діловий Світ. Тиждень", 26.04.2009 о 18:30
Телеканал "Тоніс" також висвітлював цю подію.

Квітень 9, 2009

Експерт Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" взяв участь у обговоренні перспектив системи пенсійного забезпечення в Україні

Держава та інші зацікавлені сторони мають послідовніше та ефективніше інформувати населення про необхідність просування пенсійної реформи задля розбудови стабільної пенсійної системи – погодилися учасники круглого столу, присвяченого пенсійним питанням. У заході, що був організований газетою "Урядовий кур’єр", представники Пенсійного Фонду України, Міністерства праці та соціальної політики України, НДІ праці і зайнятості населення, Федерації профспілок України, а також представники Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" та Агентства США з міжнародного розвитку обговорили реалії та перспективи пенсійного забезпечення в Україні.

Учасники обговорення підняли широкий спектр питань, зупинившись докладніше на поточних питаннях щодо призначення та перерахунку пенсій; добровільних внесках українців, що працюють закордоном; збору внесків до солідарної системи; спеціальних пенсіях; питаннях пенсійного віку та тих проблемах, які може зумовити криза у пенсійній системі.

Найбільш нагальною проблемою, озвученою на круглому столі, була політика щодо правил перерахунку пенсійних виплат працюючим пенсіонерам. Наразі пенсії працюючим пенсіонерам заморозили на рівні 2008 року, приймаючи до уваги для перерахунку розмірів пенсій заробітну плату за 2007 рік. Однак уряд і парламент обговорюють плани перегляду розмірів пенсій. Заступник Голови правління Пенсійного Фонду України України Віктор Колбун відзначив, що серед усіх країн колишнього Радянського Союзу українські пенсії виглядають, попри все, "гідно".

Особливу увагу було приділено практиці, поширеній серед представників великого бізнесу, коли вони оформляють документи приватного підприємця, який працює за спрощеною системою оподаткування, як засіб мінімізації соціальних податків, оскільки такий статус передбачає мінімальний рівень сплати податків та соціальних внесків, у тому числі страхових внесків до солідарної системи пенсійного страхування. Наталія Горюк, старший юрист з пенсійних питань Проекту зазначила, що в Україні розмір страхових внесків до пенсійної системи є досить високим, бо не всі сплачують внески, є виплата заробітної плати "у конвертах". Якщо порівняти з державною пенсійною системою Сполучених Штатів Америки, то там дуже низький розмір пенсійних внесків забезпечує співвідношення розміру пенсії до заробітної плати на рівні 42 відсотків, а в Україні ж майже таке співвідношення – біля 44 – 49 відсотків – забезпечують пенсійні внески на рівні 35,2 відсотка, які є дуже високими.

Обговорюючи питання "спеціальних" пенсій, заступник Голови правління Пенсійного фонду України Віктор Колбун, зазначив, що "спеціальні" пенсії у розмірі, який перевищує максимальний розмір пенсій, отримують лише 2776 осіб.

Наталія Горюк зазначила, що проблема не у тому, що в Україні існують "спеціальні пенсії", - це не суперечить міжнародній практиці. Інші країни світу підтримують армію чиновників, яка забезпечує їх діяльність, та створюють для чиновників окремі пенсійні програми. Наприклад, в штаті Каліфорнія (США) є великий пенсійний фонд для державних службовців (CALPERS), пенсійні активи якого перевищують бюджети окремих країн. Цей фонд має гарний інвестиційний дохід та забезпечує державних службовців достойними пенсіями. За законодавством штату Нью-Йорк (США) передбачається сплата державою на користь чиновників пенсійних внесків до фонду протягом перших 10 років їх роботи. В Україні проблема у розмірах "спецпенсій". Над цим необхідно працювати, необхідно обмежувати розміри цих пенсій та уніфікувати закони, відповідно до яких призначаються такі пенсії.".

Порівнюючи пенсійну систему України з пенсійними системами інших країн світу, учасники круглого столу торкнулись і питання необхідності підвищення пенсійного віку в Україні. "Питання пенсійного віку для України є складним. Однак, якщо ми хочемо приєднатись до Європейського Союзу, нам необхідно буде адаптувати наше законодавство до європейського, у тому числі це стосується і пенсійного віку", - відзначила пенсійний юрист Наталія Горюк. "У Європі найнижчий пенсійний вік для жінок - 60 років, для чоловіків - 62 роки, крім Франції (у цій країні пенсійний вік як для чоловіків так і для жінок - 60 років)". Вона відмітила, що Україною щодо цього питання було втрачено і втрачається багато часу. "Ще з першим варіантом законопроекту "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" у 1997 році до Верховної Ради України Урядом надавались пропозиції про поетапне підвищення пенсійного віку. І якби на той час рішення було прийняте, то на даний час очевидно і ситуація у Пенсійному фонді була б іншою і ми б уже мали підвищений пенсійний вік. І мова не іде про одномоментне підвищення пенсійного віку. Тільки Грузія одномоментно підвищила пенсійний вік. Інші країни поступово підвищували пенсійний вік: по 2, 3, 4 місяці на рік. Найпоширеніша практика – підвищення пенсійного віку на 6 місяців на рік. Необхідно готувати суспільство до цього питання." "Ми категорично проти прийняття рішень щодо пенсійного віку зараз", заперечила Галина Голєусова, представник Федерації профспілок України. Однак Голєусова визнала, що необхідно "працювати над цим питанням" і підготувати громадськість, оскільки існуюча система не може впоратися зі співвідношенням кількості пенсіонерів і працівників.

Учасники круглого столу зазначили, що невідкладним пріоритетом у прийнятті рішення щодо підвищення пенсійного віку є ефективніша співпраця зі спеціалістами з питань демографії, економіки, соціальних питань та науковцями.

Що стосується запровадження другого рівня пенсійної системи в Україні, то Наталія Горюк звернула увагу на те, що дуже важливо забезпечити прийняття у 2009 році законопроекту про запровадження другого рівня пенсійної системи. Про це свідчать прогнозні показники темпів зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) в Україні. "Як відомо, умовою для прийняття законопроекту про другий рівень пенсійної системи є економічне зростання країни протягом останніх 2-х років підряд перед прийняттям законопроекту: щоб темпи зростання ВВП були не меншими ніж 2 відсотки у порівнянні з попереднім роком. На сьогодні ця вимога виконується. І якщо законопроект не буде прийнятий у цьому (2009) році, то ми втратимо ще 3-4 роки. Тому що за прогнозом Уряду у 2009 році темпів зростання ВВП на рівні 2-х відсотків не очікується. За прогнозом Мінекономіки у 2010 році очікуються темпи зростання ВВП на рівні 1,7%. Можна сподіватись, що у кращому випадку, у наступних – 2011 і 2012 роках темпи зростання ВВП досягнуть і перевищать 2 відсотки. Тоді буде можливим прийняти законопроект про запровадження другого рівня лише у 2013 році. Тому, я ще раз хочу наголосити, що дуже важливо не втратити час і прийняти законопроект про запровадження другого рівня пенсійної системи – у 2009 році, передбачивши при цьому запровадження фактичної сплати страхових внесків до другого рівня з пізнішого терміну, - коли наша економіка піде "на підйом", тобто не раніше ніж з 1 січня 2012 року."

Віктор Колбун відзначив, що ключовим тут є фактор часу, і що реформу необхідно здійснювати під час економічного підйому. Представник USAID Наталія Бережна зауважила, що міжнародний досвід показує, що найбільш стійкими до кризових періодів є змішані пенсійні системи, які складаються з кількох рівнів. Вона зазначила, що відтак для України важливо також удосконалити законодавчу базу щодо третього рівня – системи недержавного пенсійного забезпечення. Законопроект, який передбачає зміни до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" готується у Верховній Раді України до другого читання.

Березень 31, 2009

Міністерство праці та соціальної політики України оголосило подяку за роботу експерта з пенсійних питань Проекту "Розвиток ринків капіталу" Гері Гендрікса в Україні

Заступник Міністра праці та соціальної політики України пані Олена Гаряча побажала щасливої дороги пану Гері Гендріксу, який очолював пенсійний відділ Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" з листопада 2006 року. Зустрівшись з паном Гендріксом в офісі Проекту, що розташований на Подолі, пані Гаряча вручила йому офіційний наказ Міністра праці та соціальної політики України пані Людмили Денісової про оголошення подяки.

"НАКАЗУЮ, - йдеться в документі, - оголосити подяку .... Гері Гендріксу, міжнародному експерту з пенсійних питань Проекту USAID 'Розвиток ринків капіталу", за надання міжнародної технічної допомоги з питань удосконалення пенсійної системи України".

Пан Гендрікс почав працювати на Проекті "Розвиток ринків капіталу" в листопаді 2006 року з метою надання допомоги державним органам України у розбудові життєздатної нової системи пенсійного забезпечення, яка б могла ефективно протистояти викликам, що виникають у зв’язку зі старінням населення та переходом до ринкової економіки. Гері Гендрікс переїхав до Індії, щоб очолити Проект технічної допомоги "Реформування державної системи пенсійного забезпечення в Індії".

Березень 30, 2009

Ірина Заря, Голова Ради директорів ВАТ "Фондова Біржа ПФТС" дає інтерв’ю Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу"

Роберт Бонд, Президент компанії FMI та Менеджер проекту "Розвиток ринків капіталу", зустрічається з Іриною Зарею в офісі ПФТС

"Необхідно збільшувати кількість паперів вищої якості, що торгуються" , заявила на початку цього місяця пані Заря команді із зв’язків з громадськістю Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" під час інтерв’ю в офісі ПФТС, ділячись своєю оцінкою ролі ПФТС на фінансових ринках України в минулому і в теперішній неспокійний час.

У Східній Європі фінансові ринки взагалі і біржі зокрема завжди відігравали важливу роль своєрідного двигуна у розвитку бізнесу і ринків. Як це відбувалося на українському ринку? Які заслуги ПФТС, головної біржі країни?

В 1996 році було створено асоціацію брокерів-дилерів, яка за півроку заснувала фондову біржу ПФТС за підтримки USAID і KPMG-Barents Group. ПФТС об’єднала всіх активних учасників ринку цінних паперів. Так вперше з’явилася ліквідність ринку, а разом з нею і перші українські блакитні фішки, такі як Укрнафта, Центренерго, Дніпроенерго. До 1996 року на фондових біржах України проводилися окремі аукціони на непостійній основі. Після запуску ПФТС торгівля цінними паперами перейшла на щоденний режим, і стартувало ринкове ціноутворення.

Впродовж понад десятиріччя ПФТС грала велику роль у просуванні вимог щодо прозорості та звітності, вона висувала перед компаніями такі вимоги: "якщо Ви хочете розміщувати акції, хочете залучати капітал, треба дотримуватися певних правил". Як Ви оцінюєте досягнення в цій сфері, у чому Ви вбачаєте проблеми?

Якщо у 1997 році в Списку ПФТС було 140 цінних паперів, то на даний момент – понад 850. Водночас, ми розуміємо, що необхідно збільшувати кількість паперів вищої якості, що торгуються, тобто лістингових.

А що потрібно робити, що розвивати, аби емітентам та інвесторам стало більш комфортно?

Для цього необхідно досягнути балансу між законодавчою, судовою і бізнес практиками. В найближчому майбутньому ми чекаємо на позитивні наслідки від набрання сили Законом "Про акціонерні товариства".

В ефективній підготовці до післякризового періоду ПФТС грає ключову роль. Розкажіть, будь-ласка, якою Ви бачите цю підготовку? Що потрібно? Які пріоритети?

Ми готуємося до запуску нової торгівельної системи, запланованого через місяць-два, незважаючи на досить складну ситуацію на фінансових ринках, коли реалізація багатьох проектів "заморожується". Технологічну основу нової торгівельної системи забезпечують лідери біржового ринку: NASDAQ OMX і Група ММВБ. Однак, цей проект важливий не лише через свої технологічні аспекти. Нова торгівельна система підвищить надійність системи розрахунків, створить основу для нових ринків, забезпечить для учасників біржі більш комфортні умови роботи на ринку цінних паперів, дозволить їм зменшити витрати часу і коштів на супровід угод, розширити клієнтську базу та мінімізувати ризики.

Поки ринок зростав рекордними темпами, всі були зайняті сьогоднішнім днем, а тепер говорять про переосмислення пріоритетів. У Вашому випадку робота, мабуть, не дає відірватися – відповідальність перед ринком величезна. Але як Ви ставитеся до думки, що криза змушує переосмислювати пріоритети? Це ж має сенс… чи ні?

Справді, ми чуємо песимістичні прогнози про найближче майбутнє ринку капіталу, однак, не варто забувати, що криза несе в собі і позитив. Важливо не лише побачити нові можливості, а й скористатися ними – піднятися на рівень вище, удосконалитися і стати сильнішими. За даних умов виграє той, хто вміє діяти швидко і ефективно, оскільки після кризи завжди йде піднесення, і наше завдання – зустріти його конкурентноспроможними і високотехнологічними.

Лютий 21, 2009

Тренінг з управління активами дає українським професіоналам свіжий погляд

Фахівці ринків капіталу завершили триденний тренінг, що провів Джек Барбанел, спеціаліст з питань інвестування, який має двадцятирічний досвід роботи на нових ринках в різних країнах світу, а також володіє глибоким розумінням функціонування недержавних пенсійних фондів, ринку цінних паперів та нормативно-правової бази в країнах Центральної та Східної Європи.

Пан Барбанел, який постійно працює у Москві, де він консультує зарубіжних інвесторів, на минулому тижні приїхав до Києва, щоб поділитися своїми знаннями із спеціалістами з управління активами та фахівцями з українських урядових та регуляторних установ. Тренінг, що був організований спільно Проектом USAID "Розвиток ринків капіталу" та Українською асоціацією інвестиційного бізнесу (УАІБ), надав можливість спеціалістам з управління активами почути нову інформацію про зарубіжний досвід та дослідження в цій сфері. Після вступного слова Голови УАІБ Дмитра Леонова, який підкреслив, що професіоналізм перевіряється в часи кризи, слово взяв пан Барбанел.

Його курс охоплював кілька аспектів інвестиційного бізнесу: загальні принципи, такі як важливе значення інформаційної прозорості та комплайенсу для завоювання довіри інвесторів і роль депозитарію чи зберігача в забезпеченні захисту активів клієнта, а також як найкраще організувати діяльність компанії з управління активами з точки зору забезпечення її відповідним персоналом. Потім два повних дні були присвячені суттєвим питанням біржової торгівлі, реальній діяльності з оцінки активів, формуванню інвестиційного портфелю протягом хороших та важких часів. Пан Барбанел нагадав аудиторії, що більшість клієнтів не люблять ризикувати і очікують, що компанія, яка управляє їх активами, захистить їхній портфель цінних паперів і не втратить їхні гроші.

Звичайно, увага кожного була зосереджена на фінансовій кризі. Пан Барбанел підкреслив важливість довіри у відносинах між клієнтом та компанією з управління активами. "Будьте чесними. Якщо у вас був поганий рік, поясніть, чому так трапилося, але не приховуйте цього. Це може трапитися з кожним. Але ви повинні бути відвертими щодо цього з потенційними клієнтами". Коли пан Барбанел розповідав про основи фінансової теорії та аналізував питання інвестиційного вибору та стратегії, у слухачів виникло багато запитань. "А під час кризи, в які інструменти нам інвестувати кошти?", - спитав один менеджер. Для того, щоб роз’яснити свою думку, пан Барбанел, накресливши спреди та графіки, пояснив, що під час економічної кризи спочатку перестають інвестувати в акції, потім через високий інфляційний ризик уникають інвестувати в облігації, а інвестують "у золото і валюту". – "А як Ви можете оцінити, коли настає хороший момент знову повернутися до акцій?", - захотів дізнатися інший учасник. – "Щодо мене, я дуже уважно слідкую за ціною на золото і чекаю, коли вона знизиться нижче певного рівня", - відповів пан Барбанел, охоче ділячись своїми знаннями.

Під час перерви на каву один спеціаліст-аналітик зауважив, що криза дала йому можливість удосконалити свої навички завдяки таким тренінгам, на які раніше він не знайшов би часу. "Коли у вас багато справ, ви не завжди маєте час зробити крок назад. Тому коли бізнес погіршується, це саме той час, коли треба вчитися". Через це, незважаючи на неоптимістичні прогнози для ринків Східної Європи, настрій в аудиторії був відносно оптимістичний. "Пам’ятайте, що іноземні інвестори приходять на нові ринки, такі як український ринок, не для швидкого отримання прибутків, а для вивчення ринку", - сказав на закінчення пан Барбанел.

Лютий 17, 2009

Експерти Проекту діляться досвідом з учасниками конференції УАІБ з питань діяльності КУА у кризових умовах

"Що можуть зробити учасники інвестиційної індустрії, щоб скористатися можливостями, які виникають протягом важких часів для бізнесу?" Таким був лейтмотив більшості виступів на конференції, що була організована Українською асоціацією інвестиційного бізнесу (УАІБ) і присвячена питанням діяльності компаній з управління активами в умовах фінансової та економічної кризи. Своїми думками та досвідом з цих питань поділилися під час конференції представники регуляторів, інвестиційних банків, недержавних пенсійних фондів, а також спеціалісти із зв’язків з громадськістю. Відкрив конференцію Голова Ради УАІБ Дмитро Леонов, який підкреслив у своєму вступному слові, що "ринок має скористатися поточними можливостями, щоб краще, ніж раніше, захищати інвесторів". Член Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Сергій Бірюк закликав управляючих активами "спільно розробити нові надійні фінансові інструменти і разом підготувати підґрунтя для зростання обсягу операцій на ринку".

Представники пенсійної сфери, серед яких були як регулятори, так і спеціалісти НПФ, підкреслили, що, на думку багатьох експертів, лише спільними зусиллями можна домогтися того, щоб сектор пенсійного забезпечення виявився готовим до введення через кілька років другого рівня пенсійної системи в Україні.

Від Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" на конференції виступили два експерти з питань ринків капіталу Джон Краулі та Джек Барбанел. Згідно максимально реалістичного аналізу пана Краулі, у США "криза пішла на спад, і наразі ми живемо просто у важкі часи", у той час як в Україні, як про це свідчать показники економіки країни, ситуація може погіршитися ще більше. Промовець аргументував свої висновки посиланням на статистику щодо короткострокових відсоткових ставок на Лондонській біржі та на ринку України, що є свідченням не лише динаміки ставок за кредитами, а й показником довіри до економіки країни. Ставка пропозиції на Лондонському міжбанківському ринку депозитів (скорочено LIBOR) поступово стабілізується, починаючи із грудня, у той час як відповідна ставка на міжбанківському ринку в Києві (KIBOR) усе ще залишається на рекордно високому рівні у 58%, що свідчить про високу інфляцію та продовження кризових явищ.

Джек Барбанел, експерт Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу", виходячи із свого 20-річного досвіду роботи на ринках Східної Європи, підкреслив роль розкриття інформації протягом кризових періодів, коли для інвесторів особливо важливо мінімізувати ризики. "Важливо розуміти, що компаніям слід розкривати не лише ті питання, що є обов’язковими для розкриття згідно з українським законодавством", - вважає пан Барбанел. – "Емітентам доцільно розкривати інформацію про все, що інвестор бажає знати про ту чи іншу компанію, все, що для нього важливо про неї знати, що може впливати на ринкову вартість акцій в обігу". Таким чином, зробив висновок промовець, вимоги щодо прозорості стосуються не лише кількісних показників, зафіксованих у обліку, але так само й інформації про думки й політику менеджменту публічної компанії. Нещодавній інцидент із корпорацією "Apple", виробником комп’ютерного та програмного забезпечення у США, показує, наскільки серйозно ставляться до такої інформації ринки, підкреслив пан Барбанел. Наразі Комісія з цінних паперів та бірж США здійснює перевірку цієї корпорації, щоб пересвідчитися, чи не могла оприлюднена корпорацією "Apple" інформація щодо серйозних проблем із здоров’ям її президента Стіва Джобза стати підставою для прийняття інвесторами невірних інвестиційних рішень.

Лютий 6, 2009

Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" розпочинає випуск Вісника з міжнародних пенсійних питань

Міжнародний пенсійний вісник буде інформувати спеціалістів пенсійного сектора України про останні події в світі пенсійного забезпечення. Вісник випускається спеціалістами відділу пенсійного реформування та зв’язків з громадськістю Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу". Перший номер вісника вийшов у цьому місяці. Метою видання є інформування у повнішому обсязі про пенсійні ринки, пенсійну реформу та останні пенсійні тенденції, та забезпечення легкого доступу до такої інформації українським читачам.

"Міжнародний досвід є особливо цінним зараз, коли пенсійні фонди, адміністратори, регулятори та центральні органи виконавчої влади шукають шляхи мінімізації наслідків кризи", - наголошує Наталія Горюк, старший юрист з пенсійних питань Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу". Насправді, ідея регулярної публікації пенсійних новин з’явилась під впливом чисельних звернень до радників Проекту надати інформацію про досвід інших країн у сфері пенсійного реформування. Цей пілотний випуск Міжнародного пенсійного вісника присвячений питанню підняття пенсійного віку урядами інших країн з метою зменшення навантаження на системи соціального страхування, яке виникло під впливом демографічних та фінансових факторів. В окремому розділі наведено огляд плану пенсійного забезпечення, запропонованого новим Президентом США Бараком Обамою. У першому випуску також йдеться про різні новітні заходи, що розробляються урядами країн Європи для запобігання негативному впливу сьогоднішньої фінансової кризи на майбутні пенсійні виплати. Гері Гендрікс, керівник відділу пенсійного реформування Проекту, підкреслює: "Це наш шанс поділитися з більш широким загалом інформацією, про яку нас часто запитують різні державні установи".

Читайте Міжнародний пенсійний вісник у розділі Зв’язки з громадськістю в меню сторінки Проекту або за посиланням: http://www.capitalmarkets.kiev.ua/structure/pr_ua.php . Вісник буде видаватися щомісяця.

 
Архів новин 2008
 
Архів новин 2007
 
Архів новин 2006
Сайт створений та підтримується Проектом USAID "Розвиток ринків капіталу"