Головна сторінка Про Проект Партнери Інтернет-ресурси Контакти Карта сайту Зв`язки з громадськістю
English
USAID Проект розвитку ринків капіталу
Архів новин

Новини

Бібліотека

Регулювання і нагляд за ринками капіталу
(інституційний розвиток)

Інфраструктура ринків капіталу

Реформування нормативно-правової бази у сфері ринків капіталу

Пенсійна реформа

Розвиток фінансових інструментів
 
Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів (ЕСКРІН)
http://eds.ssmsc.gov.ua
Pilot Project on Implementation of ESCRIN
Hotline On Pension Reform Issues "ГАРЯЧА ЛІНІЯ"
з питань
пенсійної реформи
8-800-500-3920
Архів новин 2008

Грудень 12, 2008

Обговорення стратегій на круглому столі з питань інвестування пенсійних коштів

На круглому столі, проведеному Проектом USAID "Розвиток ринків капіталу", зустрілися представники Міністерства фінансів України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, а також представники пенсійних та інвестиційних фондів, щоб обговорити стан ринків капіталу в Україні у світлі пенсійної реформи. У своїй презентації старший радник Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Джон Краулі підкреслив тезу про те, що для забезпечення повної фінансової стабільності нової пенсійної системи необхідно значно розширити перелік цінних паперів для інвестування коштів пенсійних фондів.

Учасники круглого столу погодились з тим, що хоча дата запровадження другого рівня пенсійної системи ще не встановлена, але вже зараз потрібно готуватися до його запровадження. На цьому рівні пенсійної системи кожний працівник буде сплачувати внески на індивідуальний накопичувальний рахунок. Ці кошти потім будуть інвестуватися у різні фінансові інструменти, починаючи з банківських депозитів і закінчуючи цінними паперами як українськими, так і іноземними, - а це означає великий приток капіталу на ринок. "Хоча наявність капіталу для інвестування, в принципі, хороша новина, але він ще потребує збільшення пропозиції активів інвестиційної якості", - зауважив пан Краулі. Проте, для України це зараз проблематично, оскільки розмір внутрішнього ринку, принаймні сьогодні, є занадто малим, щоб поглинути увесь цей додатковий капітал у якісні активи. На сьогоднішній день банківські депозити все ще вважаються головним способом інвестування, незважаючи на їхню доволі скромну доходність у довгостроковому плані. Тому необхідність інвестування пенсійних коштів українців у портфель якісних активів означає, що необхідно подумати над тим, як покращити інвестиційний ринок.

Пан Краулі запропонував декілька рішень: збільшити нормативи інвестування в іноземні цінні папери та запровадити нові види цінних паперів, які були б адаптовані до української економіки, що схильна до інфляції. На сьогодні недержавним пенсійним фондам дозволено інвестувати тільки 20% капіталу в іноземні цінні папери. "Хоча дане обмеження передбачалось як запобіжний захід для перешкоджання відтоку капіталу за межі України, проте воно є збитковим для інвестора",- говорить пан Краулі. – "У даному випадку збитковим для майбутніх пенсіонерів України". "Обмеження щодо інвестування в іноземні цінні папери перешкоджає інвесторам отримати прибуток від можливостей, які пропонують міжнародні фінансові ринки», - зауважив він, - "у той час як відміна цього обмеження забезпечить більше інвестиційних можливостей для пенсійного капіталу".

Пан Краулі виділив два види цінних паперів, які, за його словами, можна ефективно запровадити в Україні. Перший – це облігації, індексовані на інфляцію, які випускаються Міністерством фінансів та забезпечують унікальний для українських цінних паперів рівень захисту від інфляції. Другий вид цінних паперів – це глобальні депозитарні розписки (GDR), іншими словами, сертифікат, що випускається банком-депозитарієм, який придбає акції іноземних компаній.

Погодившись з тим, що розширення інвестиційних можливостей є необхідним для залучення як нового пенсійного капіталу, так і традиційних інвесторів, учасники перейшли до обговорення плюсів та мінусів різних стратегій для забезпечення ефективного та надійного інвестування пенсійних коштів.

Грудень 10, 2008

Проведено Круглий стіл з питань діяльності НПФ, що мав на меті надати можливість Держфінпослуг обмінятися думками з учасниками пенсійного ринку щодо ходу впровадження пенсійної реформи в Україні

Виступаючи на цьому круглому столі, спільно організованому Проектом USAID "Розвиток ринків капіталу" та Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг (далі – Держфінпослуг), старший експерт з пенсійних питань Проекту пан Гері Гендрікс зауважив: "Українські недержавні пенсійні фонди продемонстрували дивовижну стійкість". У роботі круглого столу взяли участь понад 120 представників НПФ, адміністраторів недержавних пенсійних фондів, зберігачів пенсійних активів та регуляторів, які обговорили проблемні питання та нові можливості у сфері недержавного пенсійного забезпечення, особливо з огляду на те, що наступні кілька місяців можуть стати вирішальними для пенсійної реформи, яка впроваджується за умов економічного спаду.

З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся Голова Державної Комісії з регулювання ринків фінансових послуг Валерій Альошин. Круглий стіл складався з кількох презентацій та докладного обговорення висвітлених питань. Для спеціалістів ринку пенсійних послуг з усіх областей України це зібрання стало унікальною можливістю обмінятися думками щодо найоптимальніших шляхів реформування пенсійної системи у країні, зокрема, стосовно методології обліку у пенсійних фондах та впровадження 2-го рівня пенсійної системи.

Презентація Гері Гендрікса була присвячена питанням оцінки вартості пенсійних активів на рахунках учасників, з особливим наголосом на можливі шляхи переведення обліку в НПФ на розрахунок одиниці вартості пенсійних внесків. Член Держфінпослуг, директор департаменту нагляду за недержавними пенсійними фондами Андрій Бахмач говорив про роботу НПФ та економічну кризу, а заступник директора департаменту Жанна Рапута зупинилася на фінансових результатах, досягнутих пенсійними фондами за три квартали 2008 року, та питаннях звітності і відповідальності НПФ.

Одне із завдань цього круглого столу полягало в тому, щоб отримати від учасників ринку коментарі та відгуки щодо проекту нового положення Держфінпослуг, які матимуть суттєвий вплив на діяльність НПФ, вимог щодо диверсифікації активів під час періоду економічної рецесії та планів Держфінпослуг щодо системи розкриття інформації пенсійними фондами.

Також виступили кілька представників недержавних пенсійних фондів з пропозиціями щодо внесення змін до зазначеного проекту положення та новими ідеями. У подальшому обговоренні прозвучали різні думки щодо вікового обмеження учасників 2-го рівня пенсійної системи, необхідності проведення інформаційних кампаній з метою забезпечення довіри населення та учасників системи до нового рівня, а також щодо методики розрахунку вартості пенсійних активів. Важливою складовою обговорення стали також виклики, пов’язані із поточними кризовими явищами в економіці та на фінансових ринках, з приводу чого учасники круглого столу дали свої коментарі та висловили пропозиції та критичні зауваження. Багато фондів поставили вимогою пом’якшення вимог до розподілу активів у їх портфелях, що необхідно для адаптування до ситуації на фінансових ринках з високим рівнем ризиків. І хоча Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) вже натякнула, що не буде надто прискіпливо слідкувати за дотриманням фондами лімітів на розміщення коштів у відповідні активи, однак представники багатьох НПФ звернулися з проханням до регулятора зафіксувати це рішення «на папері».

В ході обговорення прозвучали також пропозиції розпочати впровадження 2-го рівня пенсійної системи раніше, щоб задовольнити попит фондового ринку на капітал для інвестування. Однак керівник відділу методології недержавного пенсійного забезпечення та страхування життя Віктор Логвіновський не погодився з такими ідеями, нагадавши учасникам пенсійного ринку, що завдання пенсійного забезпечення полягає в тому, щоб «гарантувати безпеку пенсійних накопичень, а не в тому, щоб рятувати фондовий ринок». Працівники регулятора підкреслили, що правильним планом заходів було б зосередитися на кращій підготовці до початку роботи 2-го рівня пенсійної системи, впровадженні та дотриманні належних стандартів обліку та розкриття інформації пенсійними фондами.

Грудень 4, 2008

Спеціалісти Комісії з цінних паперів та бірж США обговорили з представниками ДКЦПФР та професійними учасниками ринку питання щодо регулювання ринку

Представники Комісії з цінних паперів та бірж США (далі - U.S. SEC) провели у Києві чотириденний семінар з 1 по 4 грудня з управління ризиками та діяльності саморегулівних організацій (СРО) для українських регуляторів та провідних торговців цінними паперами та фондових бірж України. Цей захід є частиною Програми "Розвиток ринків капіталу", спільно ініційованої U.S. SEC та Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - ДКЦПФР) за підтримки Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу".

Комісія з цінних паперів та бірж США делегувала для участі у проведенні цього семінару чотирьох своїх провідних спеціалістів з нагляду та проведення розслідувань порушень на ринку: Джонатана Сокобіна, керівника управління U.S. SEC з оцінки ризиків; Кетрін Мартін, юриста управління U.S. SEC з оцінки ризиків; Естера Саверсона, заступника директора департаменту міжнародних зв’язків U.S. SEC; та Джона Гертцке, керівника відділу U.S. SEC з інспекцій та перевірки виконання вимог законодавства.

Спеціалісти U.S. SEC поділилися з керівниками ДКЦПФР досвідом нагляду за діяльністю торгівців та досвідом з питань, пов’язаних з правозастосуванням, зокрема, проведенням перевірок діяльності СРО. В рамках семінару були проведені також два круглих столи, під час яких торговці цінними паперами та представники фондових бірж провели, разом з представниками ДКЦПФР та спеціалістами американського регулятора, мозковий штурм стосовно виконання вимоги, зафіксованої у чинному законодавстві Україну, про необхідність створення єдиної СРО торговців до кінця травня 2008 року.

Навчальна програма "Розвиток ринків капіталу" має на меті покращення регулювання ринку цінних паперів України та вдосконалення відповідного законодавства згідно з міжнародними стандартами та найкращою практикою діяльності.

За ініціативою регуляторів двох країн, U.S. SEC та ДКЦПФР, та за підтримки Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу", впровадження цієї програми розпочалося у червні поточного року, коли спеціалісти із США зробили своїм колегам з ДКЦПФР докладний огляд системи регулювання фондового ринку, включно з аналізом практичних випадків з нагляду за ринком, питаннями правозастосування, розкриття інформації емітентами та регулювання. Програма передбачає проведення двічі на рік семінарів та навчальних курсів з питань, які становлять інтерес для українського регулятора.

Семінар було завершено загальним обговоренням між регуляторами та представниками українського фондового ринку питань, пов’язаних із перспективами створення СРО в Україні.

Листопад 11, 2008

Банки, які використовують систему ЕСКРІН для розкриття інформації, взяли участь у дослідженні інформаційної прозорості, яке проводило агентство Standard & Poor’s

Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s разом з Агентством фінансових ініціатив (АФІ) оприлюднило результати свого третього щорічного дослідження інформаційної прозорості 30 найбільших банків України на презентації, яка пройшла в київському готелі "Рив’єра", відмітивши, що індекс прозорості банківських установ підвищився (для ознайомлення з результатами дивіться http://www.standardandpoors.ru ).

Три з тридцяти банків, які брали участь в дослідженні Standard & Poor’s, використовують Електронну систему комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів (ЕСКРІН), що є основною складовою Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу", та має на меті інформувати інвесторів та регулюючі органи про свою діяльність. Так, "Альфа-Банк", який в цьому році почав використовувати систему ЕСКРІН для розкриття інформації, було визнано другим банком з точки зору загальної прозорості. "Кредитпромбанк" та банк "Хрещатик", два інші банки, які використовують систему ЕСКРІН, ввійшли в п’ятірку кращих банків з точки зору надання звітності відповідним регулюючим органам – Національному банку України та Державній Комісії з цінних паперів та фондового ринку України (ДКЦПФР). Система ЕСКРІН, розроблена за сприяння експертів Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" поступово завойовує визнання в галузі, незважаючи на те, що вона ще знаходиться на пілотному етапі. Вже 27 лістингових компаній беруть участь в цій системі.

Згідно з даними експертів АФІ "система електронного розкриття інформації має позитивний вплив на те, як міжнародні експерти оцінюють інформаційну прозорість банків". Особливість системи ЕСКРІН полягає в тому, що вона надає емітентам можливість розкривати не тільки фінансові та звітні показники, але й надавати текстові описи їх господарської діяльності.

Презентуючи результати свого дослідження, аналітики АФІ відмітили, що позитивна тенденція в розкритті інформації пояснюється тим, що "банківська система України визнала суспільну вигоду, пов’язану з публічним розкриттям інформації, а також тим, що робота регулюючих органів почала давати результати". Бажання отримати капітал із зовнішніх ринків також заохотило банки до прийняття рішення про розкриття інформації щодо своєї діяльності.

Керівник Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Баррі Піттс, який виступав на презентації, навів цитату з дослідження інформаційної прозорості, яке проводило агентство Standard & Poor’s в 2007 р., в якій говорилося, що "емітенти схильні підвищувати рівень прозорості для того, щоб знизити вартість позичкових коштів на глобальному ринку капіталу". Пан Піттс додав, що розкриття інформації в рівній мірі важливо, "щоб знизити вартість страхування, кредиторської заборгованості або фінансування постачальників, банківських кредитів, а також щоб запросити до себе на роботу працівників і зберегти їх. "Премія за ризик зросла і неякісне розкриття інформації коштує дорого", сказав він, підкреслюючи необхідність в "довірі і правдивості" для бізнесу, якщо він хоче зростати і ставати більш рентабельним.

Член ДКЦПФР Сергій Бірюк також наголосив на важливості прозорості як засобу завоювання довіри: "недовіра до банків може створити небезпеку для майбутнього", попередив він, "без довіри може виникнути ажіотажний попит на кошти, що знаходяться на банківських депозитах, після цього може настати криза ліквідності, відсторонення банків від фінансування підприємництва". Пан Бірюк додав, що нещодавно прийнятий Закон "Про акціонерні товариства" сприятиме подальшому застосуванню системи ЕСКРІН, оскільки до акціонерних товариств будуть висунуті вимоги щодо підвищення рівня розкриття інформації. В 2007 р. ще один користувач системи ЕСКРІН, одне з провідних підприємств машинобудівної галузі - "Мотор Січ" - зайняло 6-е місце із 36 можливих в дослідженні інформаційної прозорості, яке проводило агентство Standard & Poor’s разом з АФІ серед найбільших компаній України.

Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів (ЕСКРІН): http://eds.ssmsc.gov.ua

Жовтень 27, 2008

Експерт Проекту про Закон про акціонерні товариства: "Це ставка на майбутнє!"

22 жовтня Президент Віктор Ющенко підписав закон №0952 "Про акціонерні товариства", принятий Верховною Радою 17 вересня 2008 р. Закон заповнює пробіли у сфері корпоративного управління, вводить нові механізми захисту інтересів міноритарних акціонерів і упорядковує операції на біржовому ринку.

Спеціалісти Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" и експерти інших проектів USAID брали активну і різносторонню участь у десятилітньому процесі розробки і прийнятті цього закону. Старший радник CMP з питань ринків капиталу Віктор Стеценко дає коментар про деякі аспекти закону*.

1. Інвестори дуже чекали на цей закон. Як вплине новий закон на український фондовий ринок, який зараз теж знаходиться під ударом світової фінансової кризи?

Якби цей закон був прийнятий три роки тому, то ситуация на ринку була б все таки кращою, ніж зараз. Чому? Якщо дивитися на індекс ПФТС, попередній стрімкий ріст – явно перебільшений. Тут можна аргументувати, що з’явилися пенсійні фонди, інвестиційні фонди, що люди, прості українці, почали звертати увагу на фондовий ринок. Так, це все так. Але ці ціни на ринку – це результат не спекуляції (йдеться про спекуляції за правилами), а скоріше, як зазначають багато спеціалістів, маніпулювання ринком. А новий закон містить норми, які могли б зменшити ці маніпуляції.

2. Про які норми йдеться?

Це, звичайно, норми з корпоративного управління – відмінні норми! Але найкритичніша норма для ринків – це норма щодо концентрації торгів та щодо визначення справедливої ціни. Тобто, закон говорить, що "публічне акціонерне товариство зобов’язане пройти процедуру лістингу принаймні на одній фондовій біржі". Далі, торгівля акціями публічних компаній має здійснюватися тільки на біржі, причому на тій біржі, де компанія знаходиться в лістингу. Поки що тільки не більше ніж 5% угод здійснюються на біржі, 95% здійснюються поза біржею. Акції, припустимо, банка "Аваль" або "Запоріжсталь", торгуються як на біржі, так и поза біржею. І ціна акцій поза біржею дуже часто відрізняється від ціни на біржі. Це дало можливість на протязі останніх трьох років сильно "грати з ціною" – це вже маніпуляція, а не спекуляція: явно завищені ціни, явне невиконання угод. Введення норми щодо концентрації торгівлі акціями публічних компаній тільки на біржі змусить здійснювати угоди відкрито і прозоро.

Друга важлива норма говорить про розрахунок за принципом "поставка проти платежу" - Delivery vs Payment - Це означає, що угода гарантовано виконується на тих умовах і в ті строки, які були обумовлені під час укладання біржового контракту. Вона дуже важлива, тому що близько 90% угод, які укладалися на біржі, потім не виконувалися за тими умовами, які були узгоджені спочатку: або інша ціна, або інша кількість акцій, або інші строки – все що завгодно.

3. А як Ви оцінюєте ефект від введення в дію цього закону?

Це ставка на майбутнє! Сподіваюсь, що до того часу, коли ситуація на ринку стабілізується, то саме наявність цих норм – з корпоративного управління, з концентрації торгів, з розкриття інформації, з розрахунків за принципом "поставка проти платежу" – поверне ринок від такого стихійного стану до більш-менш цивілізованого. Тоді наш ринок буде вже зростати в рамках тих тенденцій, які існують на інших ринках – він не буде штучно зростати і штучно падати.

Віктор Стеценко консультує українські державні органи з питань розробки законодавства і інфраструктури фондового ринку вже тринадцять років. Віктор знає ринок цінних паперів майже з його народження, так як був директором Депозитарію Української фондової біржі у 1993 році - через 2 роки після створення першої української біржі. З 2005 року він очолює відділ з ринкових інститутів в проекті USAID "Розвиток ринків капіталу".

* Думка експерта є особистою і може не співпадати з думкою USAID.

Жовтень 23, 2008

Спеціаліст з питань дотримання вимог законодавства компаніями з управління активами ділиться своїм досвідом

Патрік Влеслуар, старший юрист та спеціаліст з питань дотримання вимог законодавства компаніями з управління активами, проводить зараз навчальні заняття для працівників Державної Комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) та Державної Комісії України з регулювання ринків фінансових послуг (Держфінпослуг) з питань звітності та нагляду за компаніями з управління активами (КУА).

Навчальна програма, запропонована паном Влеслуаром, є важливою частиною технічного завдання Проекту USAID «Розвиток ринків капіталу» щодо допомоги ДКЦПФР та Держфінпослуг у розбудові їх спроможностей, необхідних для виконання функцій сучасного регулятора, а саме, озброєнні їх працівників розумінням ризиків, пов’язаних із формуванням та управлінням портфелями активів. Використовуючи законодавчо-нормативну систему нагляду Франції як орієнтир, Патрік Влеслуар залучає свою аудиторію до обговорення та аналізу питань регулювання діяльності КУА. «Як це робиться в Україні?», запитує він, обговорюючи з учасниками семінару український досвід, щоб потім включити його в матеріали семінару. Українські професіонали з питань звітності особливо зацікавилися аналізом, запронованим паном Влеслуаром, щодо концепції конфлікту інтересів, правових вимог до КУА, а також звітності та виявлення схем відмивання грошей професійним учасниками ринку.

В першій частині семінару пан Влеслуар робить аналіз складнощів, що існують в законодавчій базі регулювання діяльності компаній з управління активами. Друга частина семінару присвячена основним складовим звітності та контролю: методам, якими користуються сучасні регулятори для виявлення ризиків, а також методам нагляду та засобам здійснення правозастосування, які мають в своєму розпорядженні регулятори. Пан Влеслуар широко звертається до власного досвіду як працівника Комісії з цінних паперів та бірж Франції щодо проведення перевірок та розслідувань та наводить учасникам семінару конкретні приклади такої діяльності.

Жовтень 9, 2008

Експерт Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" пояснює розрахунок вартості одиниці пенсійних внесків

Експерт з пенсійних питань Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Гері Гендрікс взяв участь у семінарі для спеціалістів недержавних пенсійних фондів з питань розрахунку суми коштів на індивідуальних пенсійних рахунках учасників недержавних пенсійних фондів (НПФ). Як сказав пан Гендрікс, технічне, але дуже важливе питання для пенсійної реформи в Україні – це єдина методика ведення обліку в НПФ та система звітності, які необхідні для забезпечення прозорої та надійної оцінки діяльності пенсійних фондів в Україні. Він пояснив переваги "методу обліку на основі розрахунку чистої вартості одиниці пенсійних внесків" для підрахунку суми коштів у пенсійному фонді та рівня інвестиційного доходу. "Цей метод є міжнародним стандартом вже десятки років",- зауважив він представникам адміністраторів та компаній з управління активами, що обслуговують різні недержавні пенсійні фонди України.

Низка країн, включаючи такі країни Центральної та Східної Європи, як Болгарія, Хорватія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словенія та Казахстан, вже запровадили таку єдину систему розрахунку та порівняння рівнів інвестиційного доходу для пенсійних фондів. Хоча і існує щонайменше шість інших методів розрахунку норми доходності, але пенсійні фонди майже в усьому світі віддають перевагу використанню методу на основі розрахунку «чистої вартості одиниці пенсійних внесків», говорить пан Гендрікс, тому що цей метод забезпечує "щоб кожний учасник отримував інвестиційний дохід безпосередньо на свої внески з моменту їх надходження у пенсійний фонд і до того моменту, поки кошти не було переведено з фонду".

Пан Гендрікс зауважив, що для України є абсолютно обов’язковим перехід до єдиного та прозорого методу розрахунку, якщо вона хоче продовжувати запровадження пенсійної реформи: "Якщо ми цього не зробимо, тоді ми жодним чином не зможемо довірити внески другого рівня недержавним пенсійним фондам",- сказав він. Тетяна Шевкун, Директор Національної асоціації НПФ України та адміністраторів НПФ, яка проводила семінар, додала, що на додаток до єдиної системи обліку, розрахунок коштів на індивідуальних пенсійних рахунках в НПФ повинен здійснюватись щоденно.

В кінці семінару Гері Гендрікс та Наталія Горюк, експерт з пенсійного законодавства Проекту "Розвиток ринків капіталу", відповіли на запитання та надали поради учасникам.

Семінар "Нововведення в системі звітності і персоніфікованого обліку НПФ: проблеми та нові можливості" був організований Національною асоціацією НПФ України та адміністраторів НПФ.

Жовтень 6, 2008

Експерт USAID: "Новий Закон України "Про акціонерні товариства" є значним кроком уперед"

Робоча група Американської торгової палати з питань розробки Закону України "Про акціонерні товариства" зібралась у святковому настрої, щоб обговорити результати роботи над цим важливим законодавчим актом, якого країна чекала цілих 10 років, і який був прийнятий Верховною Радою минулого місяця.

Центр комерційного права USAID (CLC) – проект, що займається удосконаленням комерційного права, надавав консультації професійним учасникам фондового ринку та державним органам, за допомогою експертів Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу", стосовно цього законопроекту з питань, пов’язаних з фінансовими аспектами закону про акціонерні товариства. Якщо прийнятий законопроект буде офіційно підписаний Президентом Віктором Ющенком, він стане основою для запровадження низки заходів, які значно підвищать рівень захисту прав акціонерів, особливо міноритарних.

Олена Щербина, юрист Центру комерційного права, яка також допомагає Американській торговій палаті, підсумувала досягнуте Робочою групою, звернувшись до українських та іноземних бізнесменів, які вщерть заповнили залу: "Цей закон означає значний крок уперед. Хоча він і не ідеальний, але це гарний і дуже потрібний закон". Пані Щербина наголосила, що деякі пропозиції, висунуті Робочою групою, були успішно включені у текст закону; наприклад, положення про обов’язкову концентрацію торгівлі цінними паперами на фондових біржах. Як сказав Дмитро Леонов, Голова Української асоціації інвестиційного бізнесу, який також виступив на засіданні Американської торгової палати, прийняття цього закону "демонструє зростання зацікавленості в Україні питаннями практичного забезпечення захисту прав акціонерів". Він також зауважив, що "жорсткі умови", в яких сьогодні знаходиться ринок, можуть фактично стати стимулом для удосконалення інфраструктури регулювання в Україні, що зробить її більш привабливою для інвесторів.

Вересень 23, 2008

Група спеціалістів USAID та Світового банку провели брифінг для журналістів з питань розвитку ринків капіталу та пенсійної реформи

Експерти з USAID та Світового банку проінформували журналістів під час брифінгу у Києві про спільну Програму технічної допомоги та партнерства (PTAP), що має на меті сприяти розвитку ринків капіталу та пенсійній реформі в Україні. Технічним завданням Програми PTAP є надання допомоги Кабінету Міністрів, регуляторам та учасникам ринку щодо підготовки до можливого інтегрування у майбутньому у єдиний ринок фінансових послуг Євросоюзу. Зокрема, одне з головних завдань, передбачених цією програмою партнерства, полягає у створенні підвалин для успішного впровадження та розвитку 2-го рівня пенсійної системи в Україні.

Україна має активніше працювати над розвитком прозорого і добре врегульованого ринку цінних паперів. У цьому полягала головна думка, що прозвучала на прес-конференції, організованій для журналістів у приміщенні місії Світового банку в Україні. Той факт, що криза на світових фінансових ринках позначилася також і на місцевих ринках, є нагадуванням, що "Україна дійсно є складовою частиною глобальної фінансової системи", - зазначив директор місії Світового банку в Україні пан Мартін Рейзер, відповідаючи на запитання преси щодо рівня інтегрування України у світову економіку. Далі пан Рейзер пояснив, що програма PTAP допоможе Україні забезпечити "надійну базу для протистояння фінансовим шокам." Представник Світового банку наголосив також на необхідності створення середовища, яке б "дозволяло ефективно і безпечно мобілізувати заощадження громадян", що є суттєвою передумовою для успішного впровадження 2-го рівня пенсійної системи.

Заступник директора місії USAID в Україні пані Сара Вайнс високо оцінила "позитивні кроки" України за останній рік, а саме, вступ України у Світову організацію торгівлі (СОТ) та нещодавнє прийняття Верховною Радою давно очікуваного Закону "Про акціонерні товариства".

Наталія Бережна, спеціаліст з управління проектами USAID, окреслила чотири головні напрями заходів технічної допомоги і підтримки України за Програмою PTAP: сприяння реформуванню пенсійної системи; посилення законодавчої, регуляторної та наглядової бази ринку цінних паперів та небанківських фінансових установ; вдосконалення інфраструктури фондового ринку; та збільшення пропозиції інструментів на ринку цінних паперів, зокрема на ринку державних облігацій. У напрямку регулювання вже проводяться семінари, де представники регуляторних установ України мають можливість спілкуватися з колегами з іноземних країн, зокрема, у червні поточного року навчальний курс для працівників Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України підготували і провели фахівці Комісії з цінних паперів та фондових бірж США.

У майбутньому на політику Уряду України у сфері реформування ринків капіталу впливатиме Угода про вільну торгівлю, яку наразі обговорюють Україна та Єврокомісія. Група спеціалістів PTAP визначила фундаментальні вимоги, яким має відповідати система ринків капіталу країни для того, щоб успішно інтегруватися у єдиний ринок фінансових послуг країн Євросоюзу. Серед них, зокрема, гармонізація законодавства, взаємне визнання між українськими регуляторами та професійними регуляторами країн Євросоюзу, а також перехід професійних учасників ринку України на стандарти єдиного ринку фінансових послуг ЄС, зокрема щодо розкриття інформації та звітності.

Липень 29, 2008

Експерт з пенсійних питань Проекту прийняв участь у семінарі для журналістів

Міжнародний експерт з пенсійних питань Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Гері Гендрікс разом з українськими урядовцями взяв участь у семінарі для журналістів з питань пенсійної реформи в Україні. Павло Розенко, Перший заступник Міністра праці та соціальної політики, Олена Гаряча, Заступник Міністра праці та соціальної політики та Віктор Колбун, Заступник Голови Пенсійного фонду України (ПФУ) були основними виступаючими на семінарі разом з іншими представниками керівництва ПФУ та двома міжнародними експертами.

Заступник Голови ПФУ пан Колбун коротко проінформував журналістів про проект «Концепції подальшого проведення пенсійної реформи в Україні», підготовлений Кабінетом Міністрів України, та його широке обговорення з урядом. У цьому документі викладено шлях просування вперед щодо запровадження пенсійних накопичувальних рахунків для всіх українських працівників та графік, який визначає 2011 рік роком повного завершення запровадження Рівня II. Пан Колбун розглянув пенсійне забезпечення в Україні з історичного погляду, розповівши про еволюцію пенсійної системи з тих часів, коли майже всі пенсіонери отримували мінімальну пенсію, і до теперішніх часів, коли більшість пенсіонерів отримують пенсії у розмірі, що перевищує мінімальний. Запровадження накопичувальних рахунків продовжить цю еволюцію. Віктор Колбун також зауважив, що забезпечення адекватного розміру пенсій – це не тільки функція пенсійної системи. Він підкреслив серйозність проблеми, пов’язаної з приховуванням інформації про реальні доходи, при забезпеченні достатнього розміру пенсій.

У своєму виступі пан Гендрікс з Проекту USAID «Розвиток ринків капіталу» привітав уряд зі зробленим та висловив свою підтримку тих базових принципів, які закладені у проекті концепції. Він підтримав адміністрування накопичувальних рахунків Рівня II через недержавні пенсійні фонди (НПФ), але з важливою передумовою прийняття запропонованих змін до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення", які наразі знаходяться у Верховній Раді, для забезпечення схоронності накопичень громадян у НПФ. Він також порекомендував спрямувати більше уваги на надання дозволу щодо інвестування коштів закордон. Він наголосив на тому, що внутрішні цінні папери можуть не забезпечити потребу в них, що виникне у зв’язку з запровадженням Рівня II, і що загроза втрати активів внутрішнім ринком стане сильним стимулом для того, щоб прискорити наведення порядку на внутрішньому ринку та покращити якість управління активами, що необхідно для того, щоб максимально використати інвестиційний потенціал, створений великим обсягом нових надходжень довгострокового капіталу від пенсійних заощаджень.

Під час семінару представники урядових структур також детально повідомили про нещодавні рішення щодо підвищення мінімальних пенсій майже для всіх категорій пенсіонерів: від звичайних пенсіонерів до дітей-інвалідів та ветеранів міжнародних військових конфліктів. Вже була затверджена відповідна Постанова Кабінету Міністрів України, впровадження якої буде завершено ПФУ протягом наступних двох місяців.

Семінар був організований Міністерством праці та соціальної політики спільно з Пенсійним фондом України за підтримки Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу".

Червень 27, 2008

Комісія з цінних паперів та бірж США провела навчальну програму для українських колег

Комісія з цінних паперів та бірж США (далі - SEC), за підтримки Проекту "Розвиток ринків капіталу", що фінансується USAID (далі - Проект), 23 – 27 червня 2008 року провела п’ятиденну навчальну програму "Розвиток ринків капіталу" для керівників та спеціалістів центрального офісу та територіальних управлінь Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - ДКЦПФР).

Програма була спрямована на покращення регулювання фондового ринку України та вдосконалення відповідного законодавства згідно з міжнародними стандартами та найкращою практикою діяльності. Навчальний курс охоплював повну тематику регулювання ринків капіталу, яка зустрічається в повсякденній практиці регулюючих органів в Україні. Особлива увага приділялася таким важливим питанням для розвитку ринків капіталу в Україні як нагляд, правозастосування, розкриття інформації та регулювання.

Програма була розроблена безпосередньо для України. У січні 2008 року представники SEC вже відвідали Україну. З метою оцінки стану ринку цінних паперів та його регулювання вони провели ряд зустрічей з представниками ДКЦПФР, фондової біржі ПФТС, депозитарія МФС та з професійними учасниками фондового ринку. Саме за результатами проведених зустрічей спеціалістами SEC була розроблена програма "Розвиток ринків капіталу".

Окрім українців фахівців, за запрошенням USAID у програмі взяли участь представники регуляторних органів Грузії, Вірменії, Молдови та Киргизстана. Це максимально підвищило ефективність навчання з боку Комісії з цінних паперів та бірж США, а також надало можливість ДКЦПФР встановити важливі контакти з органами регулювання інших ринків, що розвиваються.

Кульмінацією програми стала урочиста церемонія вручення сертифікатів, у якій взяв участь Посол Сполучених Штатів Америки в Україні пан Вільям Тейлор. Присутність Посла Тейлора підкреслила значення, яке США приділяє допомозі та співпраці з урядом України у питаннях розвитку ринків капіталу та наближення українського ринку до глобальної арени торгівлі.

Програма не обмежується лише п’ятьма днями. Зокрема, у квітні цього року за підтримки Проекту українська делегація, до складу якої входили представники ДКЦПФР та учасники фондового ринку, взяла участь у щорічному курсі Міжнародного інституту розвитку ринків цінних паперів, який проводився у головному управлінні SEC у Вашингтоні. Експерти SEC передбачають, що програму буде продовжено, і вона проходитиме двічі на рік як в Україні, так і в Сполучених Штатах. Крім того, вони запропонували ДКЦПФР взаємодіяти у майбутньому з різних питань, які являють інтерес для українського регулятора.

Червень 6, 2008

За підтримки Проекту відбулася Всеукраїнська нарада з питань недержавного пенсійного забезпечення

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України за підтримки Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" провела Всеукраїнську нараду з питань недержавного пенсійного забезпечення. Учасниками наради стали представники профільних Комітетів Верховної Ради, Міністерства праці та соціальної політики, Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (Держфінпослуг), Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР), Федерації роботодавців України, адміністраторів недержавних пенсійних фондів (НПФ), Української асоціації адміністраторів пенсійних фондів, а також Національної асоціації НПФ та адміністраторів НПФ.

Нарада стала першим всеукраїнським форумом для учасників ринку недержавного пенсійного забезпечення. Держфінпослуг організувала цей форум, аби дати можливість учасникам системи НПФ висловити свої думки щодо ключових питань та проблем, які наразі стоять перед ринком, та способів їх вирішення.

Серед найактуальніших питань учасники назвали правильну оцінку індивідуальних пенсійних рахунків, співпрацю державних органів з учасниками ринку, розвиток саморегулівних організацій адміністраторів, а також популяризацію НПФ серед працівників та роботодавців України. З-поміж усіх цих питань найчастіше згадувалося питання стимулювання участі у НПФ. Виступаючі ділилися своїм досвідом, визначали проблеми і всловлювали конструктивні та слушні зауваження щодо проектів змін до закону про НПФ, чинних положень та положень, які пропонуються, а також щодо дій і бездіяння регуляторів.

Запрошені брали активну участь у форумі. Голова Держфінпослуг Валерій Альошин відзначив високу численність аудиторії і висловив подяку учасникам наради за висловлені ідеї та пропозиції. На завершення він запевнив учасників, що питання, які викликають занепокоєння, і запропоновані рішення будуть враховані й використані Держфінпослуг у роботі над удосконаленням системи недержавного пенсійного забезпечення, яка продовжує неухильно зростати і з кожним роком стає фінансово сильнішою.

Травень 30, 2008

Проведено семінар з фінансової звітності та бухгалтерського обліку у недержавних пенсійних фондах для спеціалістів Держфінпослуг

Міжнародний експерт Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Роберт Кайл провів двотижневий семінар для спеціалістів Департаменту нагляду за установами недержавного пенсійного забезпечення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (Держфінпослуг).

Бухгалтерський облік у недержавних пенсійних фондах, порівняння форм звітності недержавних пенсійних фондів, що існують на сьогоднішній день, з міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ), основні показники ризиків, а також приведення форм звітності недержавних пенсійних фондів у відповідність до міжнародної практики стали основними питаннями семінару.

Семінар проходив досить жваво, учасники не були байдужими до питань, які піднімалися на семінарі, сперечаючись і обговорюючи проблеми та матеріали, та порівнюючи українські та міжнародні стандарти фінансової звітності.

Наприкінці пан Кайл висловив сподівання, що досвід та знання, якими він поділився зі спеціалістами Держфінпослуг, допоможуть їм у вдосконаленні системи недержавного пенсійного забезпечення в Україні завдяки запровадженню більш ефективної фінансової звітності.

Травень 23, 2008

Українська асоціація адміністраторів пенсійних фондів та проект USAID "Розвиток ринків капіталу" зробили перший крок з впровадження міжнародних стандартів

Члени УААПФ обговорили з міжнародними експертами недоліки процедури звітування НПФ та обліку накопичень учасників НПФ

Сьогодні відбулась перша робоча зустріч членів Української асоціації адміністраторів пенсійних фондів (УААПФ) з міжнародними експертами Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу".

Під час зустрічі члени УААПФ обговорили з міжнародними експертами процедуру звітування недержавними пенсійними фондами регуляторним органам, а також проблеми, які виникають у адміністраторів НПФ у процесі їхньої роботи. Особливу увагу учасники зустрічі приділили важливості змінення механізмів обліку накопичень на рахунках учасників НПФ та необхідності внесення відповідних змін до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення".

У зустрічі взяли участь як члени асоціації, так і представники компаній з адміністрування НПФ, які ще не стали членами асоціації. Підсумки зустрічі будуть враховані міжнародними експертами під час підготовки рекомендацій щодо впровадження міжнародних стандартів регулювання діяльності НПФ для Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.

Квітень 21, 2008

Регулятори ринку цінних паперів України взяли участь у Міжнародному інституті розвитку ринку цінних паперів

U.S. Securities and Exchange Commission

Спільна делегація від Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України і Національної комісії з фінансового ринку Молдови взяли участь у щорічному курсі Міжнародного інституту розвитку ринків цінних паперів, який відбувся у приміщенні головного управління Комісії з цінних паперів і фондового ринку США у м. Вашингтон 7 – 17 квітня 2008 року. Інститут – це провідний навчальний центр міжнародного рівня, який запрошує на навчання керівництво регуляторів ринків цінних паперів з країн, де такі ринки ще розвиваються, а також американських регуляторів і професійних учасників ринку цінних паперів. Двотижнева програма складалася з лекцій, обговорень і семінарів, які були присвячені основним темам регулювання на ринку цінних паперів, у тому числі інсайдерській торгівлі, маніпуляції ринком, корпоративному управлінню, перевіркам та дотриманню вимог законодавства, а також багатьом іншим питанням розвитку ринку та правозастосування. Квітневий курс Міжнародного інституту 2008 року відвідали близько 200 делегатів з 78 країн.

Поїздку керівників Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку фінансували Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" та Програма USAID "Партнерство заради фінансової стабільності". Цей інтенсивний курс з міжнародних стандартів і практики був частиною започаткованої нещодавно навчальної програми для українських регуляторів із залученням Комісії з цінних паперів та фондового ринку США. Програма має на меті забезпечити глибоке розуміння розвитку, функціонування і регулювання ринків цінних паперів, а й отже, сприяти становленню безпечних та ефективних ринків цінних паперів в Україні.Квітень 16, 2008

Проведено перший семінар з розкриття інформації для страхових компаній

16 квітня 2008 року спеціалісти Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" провели перший навчальний семінар "Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів (ЕСКРІН)" для страхових компаній.

В семінарі взяли учать представники таких страхових компанії як ВАТ "Національна акціонерна страхова компанія "Оранта", ВАТ "Українська страхова компанія "Дженералі Гарант", ВАТ "Страхове товариство "Іллічівське" та інші. Крім того, разом із страховиками в семінарі взяли участь представники Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.

Спеціалісти Проекту роз’яснили учасникам семінару важливість розкриття інформації для залучення інвесторів, а також розповіли про технічні аспекти реалізації пілотного проекту, вимоги до інформації, яка повинна бути розкрита в звітних документах емітента, а також порядок заповнення електронних форм річного та квартального звітів та особливої інформації. Крім того, були надані консультації щодо використання відповідного програмного забезпечення.

Квітень 10, 2008

Проект сприяє Держфінпослуг у вивченні найкращого міжнародного досвіду управління НПФ

Заступник Голови Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (Держфінпослуг) Євген Григоренко та заступники директора департаменту з нагляду за недержавними пенсійним фондами Держфінпослуг Олег Олійник та Жанна Рапута, за підтримки Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу", взяли участь у навчальному курсі "Нові тенденції в управлінні пенсійними фондами". Представників Держфінпослуг супроводжували два експерти Проекту з пенсійних питань. Разом з Держфінпослуг та Проектом у курсі також взяли участь 6 представників приватного сектора.

Організатором навчального курсу, що проходив у Москві, виступив Оксфордський центр фінансового навчання. Курс був присвячений недержавним пенсійним фондам і охоплював всі важливі аспекти нагляду та застосування нормативних актів у їхній діяльності. Було докладно висвітлено, як насправді працюють пенсійні фонди, на яких чинниках ґрунтуються їхні рішення, які методи слід застосовувати для розгляду ризиків та яка існує практика їхньої оцінки.

Учасники курсу повернулися до України з глибокими знаннями міжнародного досвіду управління недержавними пенсійними фондами і готові застосовувати свої знання на практиці.

Березень 26, 2008

Систему ЕСКРІН презентовано на міжнародній конференції з питань IPO

ДКЦПФР та Проект USAID "Розвиток ринків капіталу" презентували електронну систему комплексного розкриття інформації емітентам цінних паперів та професіоналам фондового ринку

26 березня 2008 року, на міжнародній конференції "Українські IPO-зустрічі" Член Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Іван Нестеренко та старший радник з питань ринків капіталу Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" Віктор Стеценко презентували пілотний проект "Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів" (ЕСКРІН).

Організаторами конференції виступили Українське товариство фінансових аналітиків, компанія "Дагда" і рейтингове агентство "Експерт-Рейтинг". У конференції взяли участь професійні учасники фондового ринку України, емітенти, представники іноземних компаній та бірж. У ході конференції обговорювалися всі аспекти підготовки та виходу компаній на IPO.

У своєму виступі Член Комісії Іван Нестеренко розповів учасникам про спільну роботу ДКЦПФР та Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" по впровадженню пілотного проекту ЕСКРІН. Крім того, він звернув увагу учасників на той факт, що ДКЦПФР планує зробити у 2009 році розкриття інформації у системі ЕСКРІН обов’язковим для всіх компаній, цінні папери яких включені до лістингу фондових бірж. В свою чергу, Віктор Стеценко розказав про технічні аспекти впровадження системи ЕСКРІН. "Непрозорість підприємства значно ускладнює залучення ним коштів інвесторів, у тому числі перешкоджає виходу на IPO. Тому українські підприємства повинні переходити на нові, європейські стандарти розкриття інформації", – підкреслив пан Стеценко.

Березень 24, 2008

Географія учасників пілотного проекту дедалі розширюється

Два крупних виробничих підприємства Криму приєднуються до пілотного проекту

20 та 21 березня спеціалісти Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" провели навчальні тренінги у Криму. Цього разу учасниками тренінгів стали працівники найкрупніших виробничих підприємств півострова, а саме, ВАТ "Кримський содовий завод" та ВАТ "Державна акціонерна компанія "Титан".

Спеціалісти Проекту ознайомили працівників підприємств з технічним та інформаційними аспектами реалізації пілотного проекту, а також надали консультації щодо використання відповідного програмного забезпечення.

За підсумками навчальних тренінгів керівники обох підприємств прийняли рішення приєднатися до пілотного проекту.

Перший етап пілотного проекту успішно закінчився у червні 2007 року, другий етап розпочався у січні 2008 року. У лютому 2008 року, за наказом ДКЦПФР №121, було створено робочу групу з забезпечення реалізації пілотного проекту. Планується, що нові стандарти розкриття інформації будуть введені нормативним актом ДКЦПФР як обов’язкові для лістингових компаній з 2009 року.

Березень 18, 2008

Українські банки приєднуються до пілотного проекту

Представники восьми українських банків взяли участь у навчальному семінарі з системи розкриття інформації для банків-емітентів цінних паперів

18 березня в офісі Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" спеціалісти Проекту провели навчальний семінар "Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів (ЕСКРІН)" для працівників банків.

Цей семінар став першим для банкірів. Його особливістю стало врахування специфіки розкриття банками інформації в частині господарської діяльності, структури власності пов’язаних осіб, корпоративного управління та фінансової звітності.

Специфіка зумовлена необхідністю враховувати нормативні акти Національного банку України та Закон України "Про банки та банківську діяльність", які регламентують специфіку роботи банківських установ.

Березень 14, 2008

"Концерн Галнафтогаз" прийняв рішення долучитися до пілотного проекту

13 та 14 березня спеціалісти Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" провели у Львові тренінг щодо технічних та інформаційних аспектів реалізації пілотного проекту "Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів" (ЕСКРІН) для працівників ВАТ "Концерн Галнафтогаз" та ВАТ "Концерн Хлібпром", які задіяні у формуванні річного звіту емітента за 2007 рік.

За підсумкам тренінгу керівництво ВАТ "Концерн Галнафтогаз" прийняло рішення долучитися до другого етапу Пілотного проекту.

Пілотний проект реалізується ДКЦПФР за сприяння Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу". Перший етап пілотного проекту успішно закінчився у липні 2007 року. Другий етап пілотного проекту розпочався у січні 2008 року і триватиме до грудня 2008 року.

Лютий 19, 2008

ДКЦПФР наполягає на необхідності розкриття інформації лістинговими компаніями

19 лютого 2008 року Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) разом з Проектом USAID "Розвиток ринків капіталу" провела у Києві навчальний семінар "Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів (ЕСКРІН)". Семінар відбувся у рамках другого етапу пілотного проекту по впровадженню системи ЕСКРІН. У семінарі взяли участь понад 80 представників підприємств та спеціалістів територіальних управлінь ДКЦПФР.

ДКЦПФР надає велике значення розкриттю інформації емітентами цінних паперів. Як підкреслив у вітальному слові член Комісії Іван Нестеренко, ДКЦПФР планує зробити у 2009 році розкриття інформації у системі ЕСКРІН обов’язковим для всіх компаній, цінні папери яких включені до лістингу фондових бірж. Він повідомив, що наказом ДКЦПФР №121 від 18 лютого 2008 року буде створено робочу групу з забезпечення реалізації пілотного проекту. До складу робочої групи увійдуть керівники та спеціалісти Комісії, спеціалісти Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" та Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України.

Одним із завдань робочої групи буде розробка проекту нормативного акту Комісії та проекту змін до чинних нормативних актів Комісії щодо розкриття інформації емітентами цінних паперів, що включені до лістингу фондових бірж. Ці нормативні документи будуть ґрунтуватися на результатах другого етапу пілотного проекту і мають бути винесені на затвердження Комісією у жовтні цього року.

Лютий 18, 2008

Ще три підприємства стали учасниками пілотного проекту

Ще три підприємства вирішили взяти участь у другому етапі пілотного проекту "Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів" (ЕСКРІН), а саме, ВАТ "Запоріжобленерго", ВАТ "Запоріжвогнетрив" та ВАТ "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат".

Спеціалісти Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" провели ряд зустрічей з працівниками цих підприємств та надали консультації щодо технічних аспектів реалізації пілотного проекту, обсягу інформації, яка повинна бути розкрита в річному звіті емітента, порядку заповнення форм "Річна інформація емітента цінних паперів" та "Квартальна інформація емітента цінних паперів", а також щодо використання відповідного програмного забезпечення.

Другий етап пілотного проекту розпочався у січні 2008 року і триватиме до грудня 2008 року. До другого етапу залучаються емітенти, цінні папери яких включені до лістингу фондових бірж. Підприємства-учасники пілотного проекту матимуть змогу взяти участь у безкоштовних навчальних семінарах, тренінгах та отримати безкоштовні консультації як у частині змістовних вимог ЕСКРІН, так і в частині роботи із програмним забезпеченням.

Лютий 12, 2008

Другий етап пілотного проекту набирає обертів

Другий етап впровадження пілотного проекту "Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів" (ЕСКРІН) набирає обертів. З 5 по 8 лютого команда спеціалістів Проекту USAID "Розвиток ринків капіталу" провела ряд зустрічей на підприємствах Дніпропетровська, які висловили бажання взяти участь у другому етапі пілотного проекту, а саме ВАТ "Дніпропетровський трубний завод", ВАТ "Інтерпайп Новомосковський трубний завод", компанії ТОВ "Алло" та ТОВ "СП "Ібоя".

Активна робота була проведена також у січні. Спеціалісти Проекту надавали консультаційну допомогу з підготовки звітів відповідно до вимог ЕСКРІН підприємствам у Запоріжжі, зокрема, ВАТ "Виробничо-торгівельна фірма "Селена", ВАТ "Мотор Січ" і ВАТ "Дніпроенерго" та у Кременчуці – ВАТ "Холдингова компанія "АвтоКрАЗ".

Головними питаннями, що обговорювалися спеціалістами Проекту та працівниками підприємств, були порядок заповнення форм "Річна інформація емітента цінних паперів" та "Квартальна інформація емітента цінних паперів" і використання програмного забезпечення ЕСКРІН. Головна мета цієї роботи – допомогти емітентам адаптуватися до нових стандартів розкриття інформації, що плануються до введення нормативним актом ДКЦПФР як обов’язкові для лістингових компаній з 2009 року.

ЕСКРІН покликана створити в Україні нормативне методологічне та технічне підґрунтя для підготовки, подання та оприлюднення інформації про діяльність емітентів цінних паперів згідно з вимогами до розкриття інформації, встановленими Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", та відповідно до міжнародних стандартів розкриття інформації. Система орієнтована, в першу чергу, на розкриття інформації для інвесторів. Структура та обсяг інформації відповідно до вимог ЕСКРІН мають на меті спростити розуміння інвесторами та акціонерами фінансово-господарського стану емітента.

Лютий 5, 2008

Проект розвитку ринків капіталу проводить тренінг для департаменту нагляду за НПФ Держфінпослуг

5 лютого Проект розвитку ринків капіталу провів робочу зустріч для департаменту нагляду за недержавними пенсійними фондами регулятора фінансових послуг (Держфінпослуг). Метою цієї зустрічі було представити попередні дані, отримані після здійсненого Проектом аналізу операційного департаменту, і визначити перші кроки, спрямовані на підвищення ефективності роботи департаменту.

Попередньо було зроблено чимало роботи. Уна МакДональд, колишній Член Регулятору фінансових ринків Великобританії (FSA), і Ґері Гендрікс, експерт з пенсійних питань Проекту розвитку ринків капіталу, провели аналіз роботи департаменту. Працівники департаменту допомогли їм в цьому, даючи особисті інтерв’ю і документи щодо внутрішніх процедур. Директор департаменту Андрій Бахмач організовував інтерв’ю і надавав підтримку аналітикам Проекту.

На робочій зустрічі Уна МакДональд та Ґері Гендрікс представили результати своїх досліджень. Працівники департаменту обговорили і доопрацювали результати аналізу й дослідили розбіжності між своїм розумінням правозастосування і баченням застосування заходів впливу консультантів. До того ж, працівники почали виконувати завдання: розробляти стратегічний план, спрямований на покращення регулювання НПФ. Їх першим завданням було сформулювати місію департаменту. У ній була викладена загальна мета - захист учасників НПФ, та ключові методи, якими департамент буде втілювати її в життя. Також працівники кожного відділу з’ясували свій вклад в загальну місію нагляду за НПФ.

В роботі круглого столу взяли участь всі працівники департаменту нагляду за НПФ. Це була перша з запланованих робочих зустрічей і частина більшої спільної програми між Держфінпослуг та Проектом розвитку ринків капіталу, яка має на меті проведення тренінгу з фінансової звітності та пенсійних розрахунків для департаменту нагляду за НПФ.

Січень 22, 2008

22 січня 2008 року в приміщенні Держфінпослуг відбулася спільна зустріч представників Проекту АМР США "Розвиток ринків капіталу" та Держфінпослуг, у якій взяв участь Голова Комісії Альошин В.Б.

Протягом зустрічі було остаточно узгоджено та підписано План дій щодо впровадження заходів, передбачених Протоколом про співпрацю і технічну допомогу Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України з боку Проекту АМР США "Розвиток ринків капіталу" від 15 грудня 2006 року, у період з листопада 2007 по вересень 2008 року.

Зокрема, зазначений План дій передбачає реалізацію низки спільних заходів з метою запровадження електронної системи розкриття інформації для недержавних пенсійних фондів, створення ефективної саморегулівної організації (СРО) для недержавних пенсійних фондів та адміністраторів пенсійних фондів, посилення регуляторної спроможності Держфінпослуг та проведення роз’яснювальної роботи з питань реформування пенсійної системи України, а також передбачає співпрацю з інших питань за домовленістю сторін.

Січень 22, 2008

22 січня 2008 року Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) спільно із Проектом USAID "Розвиток ринків капіталу" провела семінар "Другий етап впровадження пілотного проекту "Електронна система комплексного розкриття інформації емітентами цінних паперів (ЕСКРІН)" у Запоріжжі. На семінарі були присутні 49 учасників: емітенти цінних паперів Автономної Республіки Крим, м. Севастополь, Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей та спеціалісти територіальних управлінь ДКЦПФР вказаних областей.

Метою реалізації Пілотного проекту є тестування та доопрацювання ЕСКРІН для подальшого нормативного запровадження в Україні системи звітності для лістингових компаній та стратегічних підприємств, що відповідатиме нормам Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", найкращій міжнародній практиці та вимогам інвесторів. ЕСКРІН передбачає подання емітентами звітних документів у новому зручному форматі виключно в електронному вигляді через мережу Інтернет у базу даних ДКЦПФР. Пілотний проект виконується у декілька етапів, з поступовим розширенням кількості емітентів та видів звітної інформації яка подається.

Перший етап Пілотного проекту успішно завершився у липні 2007 року. Він передбачав підготовку та оприлюднення річних звітів емітентів згідно з вимогами ЕСКРІН.

До другого етапу Пілотного проекту, який триватиме з січня по грудень 2008 року, залучаються емітенти акцій та облігацій підприємств, включені до лістингу організаторів торгівлі, а також інші емітенти. Підприємства-учасники розкриватимуть у новому, розширеному форматі всі види інформації, передбачені Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок»: річну і квартальну інформацію, особливу інформацію, проспекти емісії, звіти про результати розміщення цінних паперів. Структура та обсяг інформації відповідно до вимог ЕСКРІН мають на меті спростити розуміння інвесторами та акціонерами фінансово-господарського стану емітента.

З метою поступової адаптації емітентів до нових стандартів розкриття інформації, центральним апаратом і територіальними управліннями ДКЦПФР заплановано проведення в межах Пілотного проекту навчальних семінарів, круглих столів та індивідуальних робочих зустрічей.

Січень 21, 2008

20 січня 2008 року до Києва прибули представники Державної комісії з фінансового нагляду Польщі для встановлення зв’язків з ДКЦПФР в рамках твінінгової програми. Одночасно Київ відвідали представники Комісії з цінних паперів та бірж США (U.S. SEC), щоб проаналізувати потреби ДКЦПФР та на основі такого аналізу розробити конкретні навчальні модулі.

Представники обох комісій провели низку зустрічей з ДКЦПФР та основними учасниками ринків капіталу, щоб обговорити поточний стан розвитку ринків капіталу в Україні.

Експерти з польського регулятора проведуть два тижні в Києві, розробляючи разом з ДКЦПФР багаторічний план допомоги в рамках Програми партнерства та технічної допомоги Світового банку та USAID (PTAP).

 
Архів новин 2007
 
Архів новин 2006
Сайт створений та підтримується Проектом USAID "Розвиток ринків капіталу"